fam.jpgFoto: Shutterstock

Odhalení pohlaví

Začíná to už před narozením. Jedním z trendů poslední doby je, že budoucí rodiče dělají z odhalení pohlaví svého potomka velkolepé akce za přítomnosti širokého příbuzenstva a přátel. Těhotná žena poprosí svého gynekologa, aby jí pohlaví napsal na papírek a ten potom svěří jedné důvěryhodné osobě, která má za úkol přichystat vše potřebné k onomu zásadnímu odhalení. Způsobů je několik. Budoucí rodiče mohou praskat balónek naplněný růžovými nebo modrými konfetami, mohou konfety střílet do vzduchu z konfetovače nebo se všem přítomným rozdají dortová lízátka, takzvaná cake pops, a čeká se, kdo bude mít ve svém dezertu po ukousnutí růžovou nebo modrou náplň. Ve většině případů se záhadně stane, že kousek s náplní vyjde na úplně posledního účastníka oslavy.

Velkolepé narozeninové oslavy

První, druhé, ale i další narozeniny jsou skvělou příležitostí k tomu, aby se sešli příbuzní, kteří se třeba dlouho neviděli, dítě se porochnilo v dortu apod. Někteří rodiče ovšem už první narozeniny svého potomka řeší opravdu od základů. Nechybí výzdoba v jedné barvě, bohatý animační program, hora hostů s dětmi i bez dětí, ještě větší hora dárků, profesionální catering. Z českých celebrit připravila své dceři vymazlenou oslavu prvních i druhých narozenin například zpěvačka Monika Bagárová.

Online hlídání

Mít přehled o tom, kde se zrovna váš potomek nachází, je určitě dobře. S rozvojem moderních technologií souvisí vznik řady aplikací, díky kterým mohou rodiče sledovat, kde se jejich dítě zrovna zdržuje. Prodávají se také hodinky s GPS apod. Kvůli nebezpečí, které číhá na internetu, jsou populární také nejrůznější rodičovské zámky a sledování online aktivit.

Aktivnější role otce

Takzvaná otcovská, tedy sociální dávka otcovské poporodní péče, byla v České republice po vzoru cizích států zavedena v roce 2018. Původně šlo o týden, kdy mohl být otec s manželkou a novorozencem doma za 70 % platu, ale od letošního roku byla tato doba prodloužena na dva týdny, což podporuje další trend aktivnějších otců, kteří se umí starat o miminko už od narození, aby mohli partnerce pomáhat. Alespoň částečně se tak stírá dřívější striktně dané rozdělení rolí, kdy se žena stará o děti a muž vydělává, aniž by věděl, co péče o dítě obnáší. 

Respektující rodičovství

Mnozí rodiče také častěji uplatňují ve výchově respektující přístup, místo toho, aby aplikovali jasné mocenské rozdělení rolí ve stylu bude to tak, protože jsem to z pozice rodiče řekl/a. Děti neberou jako sobě podřízené, ale spíše jako parťáky. Nechávají je činit vlastní volby a pouze jejich rozhodnutí do jisté míry usměrňují. Hodně s nimi diskutují, vysvětlují nejrůznější životní situace apod.

Internetové diskuze

Zatímco dříve si mohli rodiče své zkušenosti vyměnit maximálně s okruhem svých známých, internet to změnil. A radit se tak můžeme s úplně cizími lidmi – například prostřednictví diskuzních fór. Často jsou to hlavně matky, které žádají radu týkající se nejen fyzického zdraví jejich potomků, ale také řešení určitých situací, do kterých se jako matky mohou dostat. Zrádné je to v tom, že na internetu se může vyjádřit každý, a i zcela nerelevantní a potenciálně škodlivé názory tam mají své místo.

Cestování s miminkem

Dnes už není výjimkou ani situace, kdy se rodiče vydají na leteckou dovolenou s několikatýdenním miminkem. Cestu i volbu destinace by nicméně měli zkonzultovat s pediatrem a také zvážit, zda si dovolenou s kojencem užijí, popřípadě zda nebude svým křikem obtěžovat celou cestu ostatní pasažéry.

Neočkování dětí

V posledních letech narůstá také trend neočkování dětí. Rodiče se totiž obávají možných nežádoucích účinků vakcín a koluje mezi nimi i řada vědecky nepodložených mýtů. Mnohé z nich na svých stránkách vyvrací například Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Zdroje: autorka článku, Parent Circle, Pure Wow, Mom, Ministerstvo zdarvotnictví ČR

Čtěte také:

Reklama