Oční linky patří k nejpoužívanějším kosmetickým produktům. Na trhu můžeme najít mnoho barev i typů, které slibují, že vykouzlí svůdné pohledy a vydrží celý den. Ale jaká je realita? To jsme zjišťovaly v našem testování. 

ey.jpg
Foto: Shutterstock

Voděodolná tužka na oči Yves Rocher

Někdy je na linky fajn použít fix, někdy stačí i obyčejná tužka, která sice není tak výrazně černá, ale i s ní se dají vytvořit pěkné linky. Tužka od Yves Rocher je voděodolná, takže dobře drží, například i když se trochu zpotíte nebo zmoknete. Držela bez problému celý den. Dobře se s ní pracuje. Nedráždí oči. V redakci nás oslovilo i její složení. Má složení bohaté na výtažek z chrpy a obsahuje až 100 % složek přírodního původu. I cena je příznivá. Stojí 249 Kč.

623331e013b20obrazek.jpgFoto se souhlasem: Yves Rocher

Tekuté oční linky Noir Mat Yves Rocher

Tyto linky budou vyhovovat všem těm, kterým se dobře pracuje s menšími pevný štětečky. Linka je přesná, ale spíše silnější. Moc musíme pochválit její výdrž a matný efekt. Nerozmazává se a opravdu drží. Odlíčíte ji přitom snadno. Linka má 95 % složek přírodního původu a je obohacena o botanické uhlí. Koupit si ji můžete za 249 Kč.

623331fda43b3obrazek.jpgFoto se souhlasem: Yves Rocher

Voděodolné oční linky Oriflame The One Waterproof Eyeliner Stylo

Tento fix od značky Oriflame je taková klasika. Dobře se s ním maluje, ale za mě by mohl být hrot trošičku tenčí. Na druhou stranu, někomu silnější vyhovují, takže jde o preference. Barva je sytě černá, nedrolí se. V dešti nebo při sportu linka drží celkem dobře. Jinak jsme její voděodolnost neměly šanci vyzkoušet. Bohužel má fix pěnový hrot, do kterého se začnou brzy zanášet např. oční stíny. To je ale bohužel problém všech fixů s tímto typem hrotu. Cena je 199,90 Kč.


62333282d6620obrazek.jpgFoto se souhlasem: Oriflame

Voděodolné tekuté oční linky Black Mary Kay

Opět linky se silnějším hrotem, který nemusí každému vyhovovat. Na druhou stranu je pevný a lépe se s fixem kreslí než například s tekutými linkami se štětečkem. Překvapivě se s tímto silnějším hrotem dají dělat i dost tenké čáry. Je totiž dost pevný Linka je velmi precizní a krásně drží celý den. Nerozmazává se a zvládá i déšť. Dokonce poměrně dobře obstála i ve sprše. Cena je trochu vyšší. Stojí 450 Kč.

6233332e2e2a8obrazek.jpg
 Foto se souhlasem: Mary Kay

Voděodolná tužka GA-DE

Jde o takovou tužkovou klasiku, když je dobře naostřená, pracuje se s ní snadno. Díky hrotu se nám podařilo vytvořit pravidelnou a tenkou linku, která těsně přiléhala k linii řas. Během dne linka držela, kde má a nerozmazávala se. Mírně rozmazaná byla až večer. Tím, že je voděodolná, se trochu hůře odličovala, ale s tím se musí u takových produktů počítat. Info o ceně v obchodě. 

6233335aa873dobrazek.jpg

 Foto se souhlasem: GA-DE

Oční linka High Precision GA-DE

Ono slovo precizní v názvu má opravdu svůj důvod. Linka má dlouhý štěteček a práce s ním je jednoduchá a výsledek opravdu skvělý. Barva hezky přilne ke kůži a rychle zasychá. Jedna z nejlepších linek, kterou jsme měla kdy možnost vyzkoušet. Příjemným benefitem pro mě i je, že kosmetika GA-DE je vyrobena z přírodních přísad. Stojí 395 Kč.

6233337aa5666obrazek.jpg Foto se souhlasem: GA-DE

Oční linka Murumuru Butter Matte Monoi Butter od Physicians Formula

Physicians Formula je značka kosmetiky vyvinutá dermatology, a proto je vhodná i pro citlivou pleť a oči. Mě oči často svědí a tekuté linky mi moc nevyhovují. Zaprvé se mi málokdy podaří udělat na obou očích stejné a zadruhé mi mnohdy způsobují nepříjemné svědění a pálení. Štěteček je na můj vkus trochu silnější, uvítala bych jen velmi tenoučký hrot. Pracuje se s ním ale celkem dobře, pigmentace je výrazně černá. Linka rychle schne, ale kvůli mým povislejším víčkům se mi během dne trochu rozmazávala. Výhodou je obsah prospěšných přírodních látek, které hydratují a vyživují řasy. Stojí 349 Kč.

623333957e8e1obrazek.jpg Foto se souhlasem: Physicians Formula

Mavala Eye Liner Noir Oční linky

Odolné oční linky pro perfektní vykreslení přesných linek s ostrými konturami. Vyvinuté speciálně pro jemnou pleť očních víček, MAVALA EYE LINER NOIR se snadno nanáší a nestéká. Krátký, vysoce kvalitní pěnový aplikátor je pružný, avšak dostatečně pevný, aby umožnil snadné a dokonalé použití. Jediným jednoduchým tahem vytvoříte jemnou a přesnou linku, která zkrášlí vaše oči. Silnější linka zvýrazní barvu vašich očí a dodá sofistikovanější vzhled. MAVALA EYE LINER jsou odolné, dlouhotrvající oční linky, které vydrží celý den stejně tak perfektní, jako když jste si je ráno nanesly. Můžete je jednoduše odstranit s použitím jakéhokoliv odličovače očního make-upu.

Linky mají tenčí štěteček a díky němu se nanáší skutečně velice přesně. Mají dobrou odolnost například vůči pocení pleti či běžnému dennímu opotřebení. Zároveň rychle zasychají a nedělají nevzhledné otisky na horních víčkách. K očnímu okolí jsou šetrné a nestékají do oka. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Ve FAnn je k sehnání za 510 Kč. 

623333b11f1b4obrazek.jpgFoto se souhlasem: Mavala/FAnn

Tekuté oční linky Giordani Gold Oriflame

Tekuté složení s bohatými pigmenty a precizním aplikátorem vytváří výrazné přesné linky. Výborně se nanáší, nerozmazává se a dlouho vydrží na víčkách. Giordani Gold vytváří prémiové produkty s exkluzivními ingrediencemi již 45 let a evidentně se jim daří přicházet s kvalitními produkty. Linky mají přiměřeně tlustý štěteček a nanáší se pohodlně, tekutost je přesná a rychlost schnutí adekvátní. Vydrží skutečně dlouhou dobu a mají velkou pigmentaci, však poměrně obtížně se odličují, je třeba použít mastnější odličovací produkt a několik vatových tamponků. Na českém trhu jsou linky k dostání za 299 Kč.
623333e654fbdobrazek.jpg

Foto se souhlasem: Mavala

Zdroje: autorky: Marta Kratochvílová, Veronika Lichnovská, Adéla Víchová, Vendula Kubalíková, archivy firem