Umyvadlo a vana, případně sprchový kout, patří k základnímu vybavení koupelny. Samy o sobě by však nestačily. Praktičnost, ale také krásu dodávají této místnosti především doplňky - věšák, sušák na ručníky, polička na hygienické potřeby, koš na špinavé prádlo, ale také kalíšek na kartáček na zuby, mýdelník a spousta dalších drobností včetně křesílek a květin.

S jejich pomocí tak můžete obyčejnou koupelnu proměnit v malé relaxační centrum. Přitom cena nejlevnějších doplňků se dneska pohybuje v desetikorunách. Klidně však objevíte i takové, kde věšák přijde na několik stokorun.  

Podle zkušenosti koupelnových studií lze zákazníky rozdělit na dvě skupiny.
Jedni si nechávají zařídit celou koupelnu na klíč, tedy včetně doplňků.
Druzí dokupují a vybírají vybavení i doplňky postupně, jak se jim líbí a jak šetří peníze.

Jak už říká název, doplňky mají interiér doplňovat. Proto byste je měli kupovat s ohledem na celkový vzhled koupelny. Pokud jste zvolili zařízení oblých tvarů, vyberte také takové doplňky. Stejně tak k dřevěnému nábytku je lepší volit klasické materiály, tedy kombinaci lesklého chromu a skla.
Vybírat lze i doplňky vyrobené ze dřeva či skla. S celkovým zařízením koupelny budou ladit nejlépe.

Postupovat však můžete i opačně. Máte rádi změnu, výrazné barvy a jiné šílenosti? Právě při nákupu a výběru doplňků můžete uplatnit svoji fantazii.
Pokud se vám okoukají, vyměníte je mnohem levněji a snadnější, než když byste třeba měnili obklady nebo dlažbu. To platí  především o plastových výrobcích. Jsou nejen levné, ale také se vyrábějí ve velkém množství barev.

 

Podle zkušeností prodejců se koupelnové doplňky nejčastěji vybírají tak, aby ladily s vodovodními bateriemi. Armatury se většinou vyrábějí z chromu, proto také za "klasiku" jsou považovány doplňky chromované. Nejvíce se prodávají výrobky lesklé, ale chrom může dostat stále oblíbenější matný nebo saténový povrch. Za chromem následuje nerez, sklo, ale také dřevo, keramika a plast. Pro kvalitu koupelnových doplňků platí stejné zákony jako pro nábytek. Kupujete-li dřevěné doplňky nebo ty z materiálu na bázi dřeva, měly by být dokonale povrchově ošetřeny. Jinak se vlhkost dostane pod povrch a i ten sebekrásnější doplněk se může začít kroutit, vnitřek zasáhne plíseň a hniloba. Sklo byste měli pořizovat výhradně bezpečnostní. Po rozbití se rozpadá na malé neostré úlomky, o které se nepořežete.

Jak už bylo uvedeno, ideálním materiálem do koupelny je plast. Odolává vlhku, je stálotvarý, lze ho vyrobit v mnoha barevných odstínech, snadno se udržuje a patří k nejlevnějším. I když s cenou to není jednoduché. Zatímco někde si pořídíte kalíšek na zubní kartáček za 30 Kč, u renomovaných značek vás může přijít i na 200 Kč.

Speciální kategorií doplňků je styl retro. Samozřejmě vyžaduje, aby ve stejném duchu byla zařízená celá koupelna. V tomto stylu patří k nejpoužívanějším zařízení ze dřeva a keramiky, a to většinou v nenápadných přírodních odstínech, jako jsou hnědá a zelená, výjimečně tady objevíte i modrou nebo červenou. U retro doplňků je oblíbený takzvaný uměle zašlý povrch. K jejich výrobě se používá leštěná nebo kartáčovaná mosaz a chrom.

Dále se tady opakuje keramika a dřevo. Typické pro doplňky bývají i geometrické tvary, objevit se může i zdobení malováním.


ilustrační foto Ideal Standard

 


 

Reklama