Madeleine Albright oslavila ke včerejšímu dni 20. výročí od momentu, kdy se stala první americkou ministryní zahraničí. Nechte se inspirovat touto velkou a silnou ženou, která dokázala významně ovlivnit běh světa.

Madeleine Albright

Madeleine Albright můžeme považovat za jednu z nejznámějších českých rodaček, která se významně prosadila v politice. Zcela pozměnila pohled na postavení žen nejen v tomto oboru. Byla historicky první žena v úřadu ministryně zahraničních věcí v USA. Podílela se na zapojení států východní Evropy do NATO, vykročila po cestě velmi kontroverzní a stala se terčem velké kritiky. V květnu 2012 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody. Je ženou, kterou stojí zato znát.

Dne 15. května 1937 se na pražském Smíchově narodila Marie Jana Korbelová, dcera československého diplomata Josefa Korbela, dnes světově známá Madeleine Albright. O pouhé dva roky později rodina opustila svou zemi a přestěhovala se do Anglie. V období, kdy Madlenka, jak jí říkala babička, chodila na švýcarskou internátní školu, vzniklo oficiálně její jméno Madeleine. Díky otcově zaměstnání poznala mnoho zemí a brzy začala mluvit čtyřmi jazyky – česky, francouzsky, anglicky a srbochorvatsky. Později byla rodina nucena utéct před komunisty do Ameriky, kde už zůstala a šla ve šlépějích svého otce a začala se věnovat mezinárodním vztahům.

Madeleine Albright

Kariéra Madeleine Albright začala takřka nenápadně. Významným momentem této ženy byl okamžik, kdy se stala v roce 1992 velvyslankyní USA při OSN. V roce 1997 si jí potom jako 64. ministra zahraničních věcí USA a první ženu v úřadě vůbec vybral Bill Clinton.

Nyní Madeleine stále žije v Americe, přednáší na univerzitách a dál rozšiřuje svou známou sbírku broží, kterou často vyjadřovala svůj názor na danou věc. Svými brožemi dokázala zdůraznit důležitost jednání, souhlas nebo nesouhlas s názory protistrany. Rozdíl mezi šperkem ve tvaru slunce a bodavou vosou je jistě každému zřejmý...

Madeleine Albright

Citáty od Madeleine Albright:

„Muži, kteří sepsali americkou ústavu, odvedli pozoruhodně dobrou práci - vzhledem k tomu, že nad sebou neměli ženský dohled.“

„Ne všechno je nefunkční a část toho, co nefunkční je, nelze opravit.“

„Některé věci mohou dokázat jen lidé, kteří jsou tak nezkušení, že nevědí, jak moc obtížnou práci na sebe vzali.“

„Všechno už bylo řečeno, ale ne všichni to říkali.“

„V pekle existuje zvláštní místo pro ženy, které nepomáhají ostatním ženám.“

Nezapomeňte si přečíst:

Reklama