Společenské šaty se řadí k těm „obyvatelům“ šatníku, které příliš často nemusíme obměňovat (pokud zrovna nepatříte mezi celebrity, pro které být dvakrát oblečené ve stejném znamená absolutní faux-pas). Nebo alespoň záleží na tom, o jaký typ róby se jedná a také jak často jste na večírcích a plesech k vidění.

 

Každopádně u každé z nás by měly doma na ramínku viset minimálně dvoje formální šaty – jedny dlouhé (takzvaná velká večerní) a jedny kratší na trošičku uvolněnější akce (vpodstatě tolik opěvované  „malé černé“, až na to, že černá barva vůbec není nutná).

 

VELKÁ VEČERNÍ

 

Měla by být naprostým vrcholem vašeho šatníku, že když si ji obléknete, rázem se z vás stává někdo jiný. Dáma, princezna, hollywoodská hvězda. Můžete v ní být kýmkoli chcete, jen ne někým, koho potkáváte běžně na ulici.

Narazíte-li na tu pravou róbu, můžete ji nosit i několik let. Takže si jednou udělejte radost a alespoň projednou se na visačku s cenou podívejte, až budete stát ve frontě u pokladny…

Hlavním kritériem pro dlouhé večerní šaty je, aby vám dokonale padly, zakryly případné nedostatky a zvýraznily přednosti. Proto také módním trendům podléhají jen částečně. I přesto je však dobré vědět, co je in – co když vám zrovna současný trend bude slušet?

Letošní móda fandí protáhlým siluetám. Při prvním pohledu na obrázky z přehlídek mě napadlo, že tohle mohou doopravdy nosit jen 180 centimetrů vysoké modelky s velikostí maximálně 36. Ale pak jsem si vzpomněla na Jennifer Lopez – celebritu, která takovéto modely obléká už pár sezón. A s úspěchem. Takže sice takovýto kousek bezohledně ukáže nafouklé břicho od vydatného oběda, ale zase na své ženské křivky v něm budete pyšná. Už jsem začala s uvažováním, pro koho se hodí, ale ještě jsem se vlastně nezmínila, o co vlastně jde. Jedná se o splývavé hedvábné (či saténové) šaty. Budete si v nich připadat jak ve starém filmu uctívající kult žen… Siluetu podtrhněte hlubokým výstřihem (necítíte-li se v něm dobře, volte variantu na zádech) a nezapomeňte na výběr vhodné barvy. Tou je jakýkoli odstín bílé – od té nejčistější sněhové, přes popelavou, až do téměř stříbrné.

Nemáte-li ráda hedvábí, návrháři vám doporučují jakoukoli elastickou látku. Pozor, potom už dané šaty nelze nazvat „splývavými“, nýbrž „obepínajícími“. Proto také raději dejte přednost černé barvě, která má přece jen jakési maskovací schopnosti.

 

MALÉ ČERNÉ

 

Jak už jsem napsala, tento typ šatů nemusí být nutně jen v černočerné. Teoreticky si můžete zvolit jakoukoli barvu. Ale uznejte sama – v jedovatě zelených minišatech byste s pány ve smokingu, řekněme, kontrastovala. Vězte, že s černou prostě neuděláte chybu.

Co se týče délky, vše záleží na vaší odvaze a postavě. Nosí se modely končící v polovině lýtek, sotva zakrývající koleno a délka mini. U té ale pozor – kratší než deset centimetrů nad koleno vyžaduje méně formální příležitost.

Nejprve se zaměřme na materiály. Nejčastěji se objevuje klasický polyester, mezi méně početné zástupce jiných látek patři šifón (především rozhodnete-li se pro jinou barvu než černou – často se vyskytuje v kombinaci s béžovou) nebo i satén (většinou ale bývá přenechán dlouhým róbám).

Nyní přejděme k řešení vršků, výstřihu. Vzhledem k tomu, že více či méně odhalujete nohy, s hlubokými dekolty poodhalujícími poprsí se vpodstatě nesetkáte. I tak můžete být rafinovaná v modelu bez ramínek, s klasickými tenkými ramínky nebo s ramínky vedoucími za krk, kde se spojují (varianta na letní vršky se zavazováním za krkem).

Čekáte-li nějaké extrémně nápadité kreace, asi vás zklamu. U takovéhoto typu šatů vítězí totiž kvalita a jednoduchost. Návrháři se omezují jen na pár oživujících doplňků. Především se musím zmínit o letos všudypřítomných brožích. Dále se také můžete setkat s květinovými ozdobami a vykukujícími spodničkami.

 
 
Obrázky: www.macys.com
 
Reklama