Na světě žije 25 000 druhů včel, ale jejich populace klesají - v posledních letech vyhynuly tři druhy čmeláků a evropský červený seznam včel varuje, že v Evropě je ohrožen téměř každý druh volně žijících včel. Jak můžeme pomoci? Můžeme vysadit na zahradu rostliny, které jsou medonosné a včely je milují.

vc.jpg

Malí pomocníci přírody
Včely se vyvinuly společně s kvetoucími rostlinami a jsou krásným příkladem harmonie přírody. Květy lákají včely vůní a barvami a na oplátku jim nabízejí nektar a pyl. Včely pak putují od květu ke květu, přenášejí pyl a pomáhají rostlinám v rozmnožování - od květin na naší zahradě až po plodiny, které jíme, a stromy, které okysličují zemi.

Mnozí z nás jsou nejšťastnější, když sázejí semínka a těší se, co z nich vyroste. Bez usilovné práce včel a dalších opylovačů by z nich ale moc nevyrostlo.

Příčinou úbytku včel je převážně ničení jejich stanovišť, a to jak v důsledku intenzivního zemědělství, tak urbanizace, přičemž tento problém ještě umocňují klimatické změny a toxické pesticidy.

626290ca4fba3obrazek.png

Co je soutěžním úkolem naší soutěže a výzvou pro zahradnice? Pomozte včelám!
Budeme moc rádi, když si na své zahrady zasejete květiny, které včelám dávají, co potřebují. Například svazenka vratičolistá, odolná jednoletka s modrofialovými květy, je přímo pastvou pro včely. Kvete celé léto a velké množství květů láká včely, čmeláky a další opylovače.

Pokud si takový záhon na své zahradě vytvoříte a zasejete tyto svazenky, můžete se zapojit do naší soutěže a vyhrát krásné ceny od Fiskars.

Tyto ceny máme připravené pro 5 výherkyň:

Balíček s výhrou obsahuje tyto 3 výrobky:

6262915b1e022obrazek.png

Soutěž má dvě části:

V první části se zapojíte do ankety, ve které 50 z vás získá tři balíčky se semínky blahodárné medonosné rostliny svazenky vratičolisté od značky Fiskars.

Stačí odpovědět na otázku v našem dotazníku. Ten najdete na této stránce

Pokud budete chtít podpořit včely a uděláte si na zahradě záhon se svazenkami, můžete vyhrát zahradnické náčiní od Fiskars.

Podmínkou pro výběr výherců v druhé části soutěže, je zaslání fotek vašeho záhonu s rozkvetlými svazenkami na soutěžní redakční email soutez@zena-in.cz.

Času je dost, tato část soutěže trvá až do 15. 8. 2022. Těšíme se na vaše záhony se svazenkami!

Děkujeme za váš zájem zúčastnit se této výzvy, protože cokoli, co prospěje včelám, je velmi důležité.

Pomozte spolu s námi včelám, napište si o semínka svazenky vratičolisté, zasaďte je a pošlete nám fotografie, krásného rozkvetlého záhonu. Těšíme se na vaše rozkvetlé záhonky.

sv.jpg


62629188ab1e7obrazek.png

Reklama