Na světě žije 25 000 druhů včel, ale jejich populace klesají - v posledních letech vyhynuly tři druhy čmeláků a evropský červený seznam včel varuje, že v Evropě je ohrožen téměř každý druh volně žijících včel. Jak můžeme pomoci? Můžeme vysadit na zahradu rostliny, které jsou medonosné a včely je milují.

vc.jpg

Malí pomocníci přírody
Včely se vyvinuly společně s kvetoucími rostlinami a jsou krásným příkladem harmonie přírody. Květy lákají včely vůní a barvami a na oplátku jim nabízejí nektar a pyl. Včely pak putují od květu ke květu, přenášejí pyl a pomáhají rostlinám v rozmnožování - od květin na naší zahradě až po plodiny, které jíme, a stromy, které okysličují zemi.

Mnozí z nás jsou nejšťastnější, když sázejí semínka a těší se, co z nich vyroste. Bez usilovné práce včel a dalších opylovačů by z nich ale moc nevyrostlo.

Příčinou úbytku včel je převážně ničení jejich stanovišť, a to jak v důsledku intenzivního zemědělství, tak urbanizace, přičemž tento problém ještě umocňují klimatické změny a toxické pesticidy.

626290ca4fba3obrazek.png

Tady jsou vaše krásné rozkvělé záhonky a pět vítezů druhé části naší soutěže:

632db2a9bddf8obrazek.png

632db4478d4ecobrazek.pngDobrý den, nejprve bych vám moc chtěla poděkovat za semínka medonosné rostliny svazenky vratičolisté.
Ihned jsme je zasadili a sledovali každý den jak rostou. Na jaře jsme totiž po letech opustili panelákový byt a nastěhovali se do domečku, o kterém jsme tak dlouho snili. Konečně máme zahrádku. Tedy, zatím jí budujeme a je před námi ještě hodně práce. Ale je to krásná práce a radost.
Ze semínek je nadšená i moje dcerka Emička, která je od první třídy členkou včelařského kroužku a nedá se mi to nepochlubit tím, že byla velmi úspěšná v soutěži Zlatá včela. A tak včeličky na svazenkách denně pozoruje, stejně jako čmeláky a záhonek pečlivě zalévá :-). Posílám vám tedy fotku našeho záhonku. Třeba se vám líbí, protože jsme dělali co jsme uměli :-)
Petra

632db2dba8150obrazek.png

 632db46e34940obrazek.pngMilá ženo-in,
Děkuji vám za úžasnou možnost zasadit si záhon svazenek. Na zahradě máme dva včelí úly a naše včelky vám jsou moc vděčné. Svazenky nám na zahradě dělají velikou parádu. A jelikož jsme s dcerkou vášnivé kamínkářky, namalovaly jsme naším vceličkám putovní kamínek, který jsme schovaly na jedné beskydské louce, třeba kamínek najde také někdo, kdo miluje přírodu, včely i kamínky.
Mnohokrát velké díky
Petra a Ondřej

632db3182ce61obrazek.png

632db49bd57e0obrazek.pngDobrý den,posílám fotku do soutěže o pomocníky do zahrady Fiskars. Asi před dvěma měsíci jsem od vás obdržela semínka svazenky vratičolisté. Ty jsem vysela a teď vám posílám fotku rozkvetlého záhonu.
Hezký zbytek léta
Eliška

632db349e81a7obrazek.png

632db54de1574obrazek.pngZasílám foto rozkvetlých svazenek, bohužel se nám neujaly jak jsme myslely... Ale i tak jsou pořád obalené včelkami.
Zuzana

632db62e00e63obrazek.png

Simona632db5dd17aadobrazek.pngDobrý den, jsme moc rádi, že jsme se dostali mezi šťastných 50, kteří si mohli vyzkoušet semínka svazenek. Musím říct, že by mě samotnou sázení těchto rostlin ani nenapadlo. Je ale radost vidět a slyšet všechny včely, které se na naší zahradě občerstvují. Na fotkách zasílám víceméně zkoušku, máme v plánu zasadit větší množství svazenek.
Ještě jednou děkuji za tuto možnost.
Johana

Balíček s výhrou obsahuje tyto 3 výrobky a získává ho pět z vás!

6262915b1e022obrazek.png


62629188ab1e7obrazek.png

Reklama