shutterstock-362203148.jpg

Foto: Shutterstock

Je špatně mít velká prsa? Určitě ne. Je potřeba ale brát v úvahu, jestli prsa ženu zatěžují nebo jestli jí způsobují bolesti. V takových případech ženy uvažují o operativním zmenšení poprsí. Řešení problému ale může být daleko méně radikální.
 
Úskalí velkých prsou

Je pravdou, že velká prsa mohou ženám přinášet různá úskalí. První a pravděpodobně nejčastější je bolest zad. Samozřejmě ta nemusí být způsobena pouze velkým poprsím. Pokud vás ale záda bolí každý den, může být spouštěčem právě plný dekolt. Průměrné prso váží kolem půl kila a tvoří 4–5 % z celkového množství tělesného tuku. Velká prsa logicky váží víc. Páteř pak může mít problémy takovou váhu unést. Proto dochází k bolesti zad, krční páteře a žena s takovými křivkami se může začít hrbit.

Vedle okatých pohledů okolí a problémů s nakupováním oblečení ženy s velkým poprsím zažívají i další úskalí. A to při sportování. Nejen že se na velké poprsí může špatně shánět sportovní podprsenka, ale také běh nebo skákání jsou pro ženu prakticky nepředstavitelné.

shutterstock-1352079293.jpg

Foto: Shutterstock

Jak se vypořádat s velkým poprsím?

Prvním a nejdůležitějším krokem je nosit správnou velikost podprsenky. Tu můžete zjistit například od zkušených brafitterek, specialistek na spodní prádlo. Odborně vás změří a doporučí vám vhodné typy podprsenek. Podprsenky pro velká prsa musí správně sedět a prsům poskytnou spolehlivou oporu. K tomu pomáhají široká ramínka i širší obvod podprsenky. Určitě oceníte i kousky ze speciálního materiálu Spacer, který se vytvaruje přesně podle tvaru vašich prsou. Na domácí nošení je nejlepší zvolit podprsenku s vysokým středem, širokým obvodem a měkce podloženými ramínky, která se nebudou zařezávat.

Ženy s velkým poprsím mohou bez starostí nosit i tence vyztužené podprsenky. Jejich materiál se totiž přizpůsobí křivkám, dodá jim tvar, ale prsa přitom nezvětší.

shutterstock-395285884.jpg

Foto: Shutterstock

Kouzla zmenšujících podprsenek

Velkým pomocníkem mohou být ženám s větším poprsím zmenšující podprsenky, kterým se říká minimizery. Jsou šité s širokými ramínky i širokým obvodem a vysokým středem, který prsa krásně zpevní. Tím podprsenka zajistí oporu i bujnému poprsí, a hlavně uleví zádům.

Zmenšující podprsenky jsou opakem push-up kousků a jsou navrženy tak, aby rovnoměrně rozložily objem poprsí a opticky ho zmenšily až o jednu velikost. Vedle zdravotních benefitů poskytují zmenšující podprsenky i módní výhody. Pokud máte například košili, která vám sedí na ramenou, ale v oblasti prsou se vám rozepínají knoflíčky, nemusíte se kousku ihned zbavovat. Řešením jsou právě zmenšující podprsenky.

FotoJet.jpg

Zmenšující podprsenka Astratex, 799 Kč / Změnšující podprsenka Bon Prix (379 Kč) / Změnšující podprsenka Triumph (About You), 1179 Kč
Foto: Se souhlasem Asratex, Bonprix, About You

Sportovat či nesportovat?

Velká prsa rozhodně neznamenají, že nemůžete sportovat. Výběr vhodné podprsenky ale rozhodně nepodceňujte. Sportovní podprsenky se vyrábějí ve třech stupních opory. Lehká opora se doporučuje na cvičení jógy, rychlou chůzi nebo pilates, střední opora se hodí na kolo, brusle nebo lyžování. Podprsenky se silnou oporou se hodí na sport, který vyžaduje omezení nechtěného pohybu prsou. Takovým je například volejbal, běh nebo tenis. Pokud ale máte velká prsa, zvolte podprsenku se středním stupněm opory i pro méně náročné sporty.

Při sportování se zaměřte hlavně na protahování krční páteře a zad a během dne se zkuste nehrbit. A do jakého sportu se pustit? Pro ženy s velkými prsy je vhodná chůze, cvičení jógy, pilates či plavání a vodní aerobik. Voda prsa nadnáší, díky čemuž se zádům citelně uleví.

shutterstock-1123573751.jpgFoto: Shutterstock
 

Zdroj: Tiskové materiály Astratex