Celý týden můžete na Ženě-in sledovat téma týkající se velikosti pochvy. Jak to vidí ženy, jste si mohly přečíst v článku Jakou velikost má vaše pochva? O den později jsme se na názor zeptali lékaře. Jeho dpovědi naleznete v textu Nechte si poradit od gynekologa. A jak toto téma vidí mužská část populace? To si můžete přečíst ve čtvrtečním článku Velikost pochvy: Jak to vidí chlapi?

Teď již nezbývá nic jiného než povědět si více o operativní úpravě pochvy. Kolik operace stojí? Jak dlouho zákrok trvá? Bolí to? Můžu mít po zákroku ještě děti? Na tyto otázky se vám v dnešním článku pokusíme odpovědět.

Proč ženy vaginoplastiku žádají?

Pojmem vaginoplastika rozumíme operativní úpravu pochvy. Nejčastěji žádaným výkonem je zúžení poševního vchodu nebo zúžení pochvy celkově. Důvody, proč se ženy rozhodnou pro tento zákrok, jsou různé. Většinou jde o navrácení nebo zlepšení sexuálního života. Zákrok může posloužit také jako léčba inkontinence v případě, že nepomohlo posilování svalstva pánevního dne a selhala i léčba medikamentózní.

Operaci často žádají ženy, které již rodily. Při porodu bývá uvolněn zevní genitál nastřižením, aby snáze prošla hlavička dítěte. Jizva se během hojení může ještě roztáhnout, címž vznikne volnější cesta do pochvy. Právě v důsledku porodů nebo i stárnutí organismu dochází také k uvolnění poševní tkáně a sexuální prožitek partnerů ztrácí na intenzitě.

Co když chci ještě děti?

Operace se nejčastěji provádí u žen středního věku s dětmi. Máte-li o zákrok zájem a přitom víte, že ještě chcete děti, nejspíš vám lékaři budou tvrdit, že s vaginoplastikou máte ještě počkat. Je to proto, že po zúžení pochvy hrozí při porodu vyšší riziko poškození tkáně. V tom lepším případě dojde jen k jejímu uvolnění. Vaše peníze a práce chirurgů však přijde nazmar.

Samozřejmě se může stát, že ač jste nyní přesvědčená, že děti už nechcete, později otěhotníte. V tomto případě je možné žádat císařský řez.

Před operací...

Jako první je nutná konzultace s lékařem, který zhodnotí zdravotní stav a velikost defektu. Musí také schválit rozsah výkonu, aby vyhovoval nejen možnostem operatéra, ale i přání klientky. Nutné je i předoperační vyšetření.

Je důležité se s operatérem domluvit na předoperační přípravě. Obvykle lékař doporučí výplachy pochvy nebo vkládání medikamentů k minimalizaci pooperačního rizika infekce.

Jak se zákrok provádí?

Operace je klientkám provedena vždy po skončení menstruace. „Zákrok většinou vyžaduje 1-2denní hospitalizaci,“ tvrdí například lékař Pavel Müller ze soukromé gynekologicko-porodnické ordinace Plagyn. Samotný výkon je prováděn v celkové anestezii a trvá asi 45 minut.

V oblasti vchodu poševního, na jeho zadní straně (popř. na zadní stěně pochvy, jde-li o zúžení celkové), je vyjmuta část tkáně v různém rozsahu (v závislosti na přání klientky či na anatomickém nálezu). Poté je rána sešita s použitím samovstřebávacích stehů. Operace nezasahuje jen sliznici, ale i poševní svalstvo. Zúžení se doporučuje provést rozsáhlejší, neboť časem dochází k opětovnému povolení.

Pooperační péče

Několik hodin po operaci musí žena odpočívat. Nezbytnou součástí pooperační péče jsou samozřejmě lékařské kontroly, převazy, přikládání ledových obkladů a tlumení bolesti po zákroku, která trvá většinou jeden až dva dny. K tomu se užívají analgetika ve formě nitrosvalových injekcí, tablet či čípků aplikovaných do konečníku. Operatér při propuštění do domácího léčení pacientce doporučí docházet na ambulantní kontroly.

Je třeba počítat s pěti až desetidenním období hojení. Po dvou týdnech od zákroku už se žena může vrátit do zaměstnání. Je nutné se vyhýbat sexu po dobu čtyř až šesti týdnů.

Kde a za kolik?

Na zákrok se můžete ptát v gynekologických centrech nebo na klinikách plastické chirurgie. Cena se na jednotlivých pracovištích různí. „Zákrok není hrazen zdravotními pojišťovnami a spodní hranice ceny začíná na deseti tisících korun, záleží na rozsahu a technické náročnosti výkonu,“ dodává Müller.

Stejně jako se za poslední roky zdvojnásobil počet plastických operací, roste i počet vaginoplastik. Přesná čísla sice neexistují, lékaři je ale odhadují na desítky zákroků ročně.

Vaginoplastika se provádí například na těchto místech:

Medica Aesthetica - Brno
GynCentrum - Praha 9
Laurea - Brno
Plagyn - Praha 5
BMI chirurgie Brno

Další kliniky lze velmi snadno nalézt na internetu, rozsáhlý seznam je třeba ZDE.

Podstoupila byste plastiku intimních partií, kdyby vám to zdravotně pomohlo? A jen pro potěšení přítele?