Co má vliv na velikost pochvy? Existují nějaké cviky na zpevnění? Jsou nějaké doporučené polohy, které „zvýší tření“? Je pravda, že když má žena užší pochvu, má partner kvalitnější sex? Pokračujeme v našem týdenním tématu, čtěte nejčastější ženské otázky.

Co má vliv na velikost pochvy? Liší se třeba pochva dívky, která právě začala sexuálně žít, a dívky, která se miluje několikrát denně třeba 3krát do měsíce? 

Velkost pochvy je dána v první řadě dědičností, rasou (uvádí se například, že Asiatky mají o něco menší pochvu než bělošky, a ty zase o něco menší než černošky), počtem a způsobem porodů a věkem.

Určitě lze očekávat pochvu většího typu u ženy, která má po desetiletí pravidelný pohlavní styk a za sebou několik porodů, než u ženy, která nerodila a měla za život minimální množství sexuálních styků.

 

Má na velikost vliv stáří a počet porodů? 

Věkem a zvláště po přechodu dochází k úbytku elastických vazivových složek v okolí poševní stěny a může to vést k jejímu povolení.

Každý spontánní porod (tedy nikoli císařským řezem) více čí méně poškozuje vazivové tkáně ve stěně poševní a v jejím okolí a opět většinou vede ke zvětšení vnitřního prostoru pochvy. Větší poškození elastických tkání hrozí též při klešťovém porodu oproti porodu spontánnímu.

Sledujte i nadále Ženu-in! V tématu pokračujeme:

 

ÚTERÝ: Jakou velikost má vaše pochva? Úvodní článek čtěte ZDE.

ČTVRTEK: Ptáme se mužů, zda jim velká pochva vadí.

PÁTEK: Operace. Jak si nechat zmenšit pochvu? Jak zákrok probíhá a kolik stojí?

 

Existují nějaké cviky na zpevnění? 

Pochva jako taková je jen „kopulační trubka“, jejíž stěna je složená z několika vrstev, bohužel ale pro tuto problematiku mezi těmito vrstvami chybí příčně pruhované svalstvo, což je tkáň, kterou lze vědomě posilovat, jak všichni víme z tělocviku. Takže stěnu poševní nelze žádným cvičením posílit ani zmenšit, lze ale posílit svalstvo pánevního dna, které obkružuje zejména vchod poševní.

 

Toto lze učinit buď speciálními cviky (používají se i při léčbě inkontinence čili při pomočování u starších žen či u žen po porodu) anebo běžnými sportovními aktivitami, z nichž se jako nelepší jeví jízda na běžkách a někteří autoři uvádí i odbíjenou. Celkově lze ale shrnout, že jakákoli sportovní aktivita zaměstnávající zejména dolní končetiny je vítána.

 

Jsou nějaké doporučené polohy, které „zvýší tření“? 

Čím jsou více při styku ženiny stehna u sebe, tím je sevřenější vchod poševní. Žena může též při styku mírně přitlačit jako při stolici, a tím zvýší tlak stěn poševních proti penisu. Pozor však na intenzitu tlačení!

 

Slyšela jsem, že ideální velikost pochvy je „na dva prsty“. Je to pravda?

Myslíte na šířku, či na délku? Ideální rozměry pochvy patrně neexistují, stejně jako někdo preferuje menší prsa a druhý větší, někdo raději štíhlejší ženy a někdo silnější…

Problém je s extrémy. Pokud má žena od přírody pochvu menší a má partnera, který má penis vyvinutější, mohou mít při styku problémy i toho rázu, že nejsou spolu schopni plnohodnotného sexu pro bolestivost u partnerky. Naopak, sejde li se parter s menším typem penisu se ženou, která má pochvu spíše „velkoobjemovou“, mohou nastat problémy typu: „Pepo, drž se vpravo, ať něco cítím.“ Není však vyloučeno, že i tento pár bude žít spokojeným sexuálním životem. Sex přece není jen o tom, jestli velký penis dokonale ucpe úzkou pochvu.

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Müller (na snímku vlevo) ze soukromé gynekologicko-porodnické ordinace Plagyn, Nádražní 30/19, Praha 5 www.plagyn.cz
Kompletní operativa v GynCentrum Praha (Praha 10, Hloubětín)

 

Je pochva trochu pružná, nebo se jednou roztahá a chlap se do konce života „topí“? 

Pochva je neuvěřitelně pružná! Vždyť při porodu se do ní vejde hlavička novorozence a je jasné, že tato velikost po porodu v těchto rozměrech nezůstává. Některá žena má však vazivo v poševní stěně a jejím okolí pružnější (tam se pochva vrátí takřka do předporodního stavu) a jiná méně pružné.

 

Je nějaká přímá úměra velkosti pochvy a velikosti postavy? 

Tady budu stručný – není.

 

Když se muž nechává předělat na ženu, může si určit velikost pochvy, nebo je to dané fyziologicky?

Je to operační výkon, který má své limitující možnosti. Snahou je vytvořit „pochvu“, která může sloužit jako kopulační orgán. Přání pacienta, jako ostatně u všech plastických operaci,  lze vyjít vstříc jen do určité míry.

 

Je pravda, že když má žena užší pochvu, má partner kvalitnější sex? 

Nemusí to být pravda, roli hraje mnoho dalších faktorů, stejně jako není kvalita sexu pro ženu dána tím, zda ho má partner o 1 cm delší než druhý.

 

Záleží velikost pochvy na barvě pleti? Asiatky jsou úzké, černošky extrémně vytahané...? 

Ano (viz má odpověď v úvodu), ale jedná se o průměry, čili výjimky jsou možné. Tu „extrémní vytahanost“ bych rozhodně nepotvrdil.

 

Dá se na první pohled určit velikost pochvy? Tvrdí se, že muž má tak velký penis, jako je délka jeho chodidla, platí to i u ženy? 

Myslíte velikost pochvy že by odpovídala velikosti chodidla ženy? To by musela většina žen chodit v dětských botách, délka pochvy se udává 10–12 cm.

 

Dámy, právě jsem si ověřil, že mé chodidlo velikosti bot č. 9 čili 43 čili 29 má opravdu 29 cm délky. Další orgány jsem si již neměřil, nesoulad je zjevný, bořím tento mýtus. Závěr – muži by museli též chodit v dětských botičkách, vždyť průměrná velikost evropského penisu se udává 12–16 cm.


Tedy – velikost pochvy se na první pohled nedá poznat a s délkou chodidla nemá velikost kopulačního orgánu u žen ani u mužů nic společného.

 

Když k vám přijde pacientka a chce zákrok  zmenšení pochvy: Jak tu zvětšenou pochvu vůbec pozná? 

Většinou se jedná zejména o pacientky, které mají zející vchod poševní. Toto připadá pacientkám (a domnívají se, že i jejich partnerům) neestetické. Operace není zmenšení pochvy na délku, ale její zúžení zejména v oblasti vchodu poševního. Dále jsou požadovány korekce po poporodních poraněních (nástřih, prasklina) hráze, které vedou k nesymetrii vchodu poševního. Tyto zákroky běžně provádím.

 

Už jste některé ženě tento zákrok rozmluvil, nebo naopak doporučil? 

Je to jako u všech plastických operací, všechny jsou otázkou psychiky, a proto je potřeba zvážit, zda je vůbec operace nějakým přínosem a zda je technicky možná a zda přinese efekt, který pacientka očekává. Některé typy plastických operací v oblasti genitálu samozřejmě nabízím (velmi obezřetně, abych neurazil).