velikonoční výzva

Do naší výzvy, která se týkala velikonoční sladkého i slaného pečení, jste se zapojili opravdu zodpovědně. Přišly nám příspěvky plné beránků, mazanců, nádivek, ale také méně tradičních nápadů. Tři z nich jsme vybrali a oceníme praktickou silikonovou formou na bábovku.

Podle zaslaných fotografií byly Velikonoce u většiny z vás krásně barevné a chutné. Různě ozdobení beránci, ať už v tmavém čokoládovém kabátku, nebo pod bílkovým sněhem, nadýchané mazance, také nás potěšily cuketové nádivky, které jste pekli podle našeho magazínu.

Výherní bábovkové formy máme však jen tři, a proto vybrat vítěze nebylo vůbec lehké...

Kuřátka pro koledníky

První z nápadů, který je opravdu originální, a určitě inspiruje i vás. Třeba na příští Velikonoce. Nebo jen tak, protože je jaro. Poslala ho čtenářka krokodýlice.

„Posílám malou ukázku z našeho velikonočního pečení. Jsou to kuřátka pro koledníky, která vyráběla moje dcera.“

Jako podklad pro naše kuřátka jsou použité domácí piškoty. Je možné upéct i piškot na plech a z něj vykrájet kolečka.

Tělo kuřátka je z bílkového krému - do ušlehaného sněhu se za stálého šlehání přilévá cukrový rozvar.

Bílkový krém se hladkou trubičkou nastříká na piškotový podklad do tvaru kuřátka. Hotová kuřátka namáčíme v bílkové polevě (bílek utřeme s moučkovým cukrem a pár kapkami citronové šťávy) obarvené žlutou potravinářskou barvou. 

Po oschnutí polevy zbývá jen rozehřáté čokolády udělat oči a z plátků červeného želé hřebínky.

Krásné, co říkáte?

velikonoční výzva

Netradiční beránkový obraz

Tak tohle jsme opravdu ještě neviděli. Už se nikdo nemůže vymlouvat, že nemá formu na beránka. Čtenářka s nickem Bleblemcy si poradila po svém. A její nápad jí přinesl výhru. „Mám ráda rychlé recepty a tak je tenhle pro mě ideální“, píše o svém nápadu Bleblemcy.

BERÁNEK Z TVAROHOVÉHO TĚSTA

 • 250 g másla nebo Hery
 • 250 g tvarohu
 • 250 g cukru krupice
 • 3 vejce
 • 250 g polohrubé mouky
 • 50 g vlašských ořechů
 • citrónová kůra
 • 1/2 prášku do pečiva

V míse utřu máslo s cukrem a tvarohem a po jednom zašlehám celá vejce. Potom vmíchám nahrubo nasekané ořechy a mouku s práškem do pečiva a citrónovou kůrou.
Peču cca 40 minut při 180 °C.
Protože nemám formu na beránka, musím si poradit jinak a tak jsem ušlehala klasický máslový krém a obarvila potravinářským barvivem a beránka jsem si „namalovala.“ Korpus jsem polila rozpuštěnými čokoládou z figurek, které syn vykoledoval. Dobrovolně mi je sám věnoval s tím, že by je stejně nesnědl ani za půl roku :-)

beránek

Kopřivový chléb

Poslední recept, který si od nás vykoledoval výhru, můžete použít nejen o Velikonocích. Líbil se nám nápad a využití typicky velikonoční suroviny. Kopřiv!

Co o něm říká jeho autorka Janny? „Kopřivový chléb jsem letos zkusila poprvé a je skutečně výtečný... a hlavně je měkoučký a měkký vydrží opravdu dlouho.“

 • 250g hladké mouky
 • 250 g celozrnné mouky
 • 400 ml podmáslí
 • 4 velké hrsti mladých kopřiv
 • 1 lžička soli
 • 1 lžička sody

V míse si smícháme sypké přísady (tedy hladkou a celozrnnou mouku, sodu a sůl). Dále si dáme do vyšší misky 200 ml podmáslí a 4 hrsti kopřiv a tyčovým mixérem rozmixujeme na kaši. Vylejeme do mísy s moukou a pomalu smícháváme. Postupně přidáváme zbylých 200 ml podmáslí (pokud by těsto bylo příliš řídké, nemusíme tam dát podmáslí všechno). Lepivé těsto zpracujeme na vále (pomoučit, aby se to nelepilo). Uděláme bochník, dáme na plech, vyložený pečícím papírem a pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 - 35 minut na 170°C.

Výsledkem je krásně zelený chleba o váze cca 1 kg. 

Tip: Já během pečení potírala chleba slanou vodou s troškou oleje a škrobu, kůrka je pak chutnější.

kopřivový chléb

Blahopřejeme vítězům!

A ještě jeden příspěvek mimo soutěž. Potěšila nás čtenářka Šárka, která z mazancového těsta vytvořila krásný nápis!

velikonoceDalší recepty najdete na www.pecenijeradost.cz

Reklama