V pravoslavné tradici se Velikonocím říká Pascha. A stejně se nazývá i oblíbené jídlo této doby, které se tradičně světilo v kostele a rozdělovalo při slavnostním obědě, aby byli všichni v příštím církevním roce zdrávi a aby Bůh požehnal všemu, co dělají. Šlo o poměrně drahé jídlo, které znamenalo konec postní doby. Na paschu, stejně jako na boršč, existuje celá řada receptů. Pojďme si představit jeden z nich:

Ingredience: 650 g tvarohu, 2 vejce, 150 g másla, 200 ml kyselé smetany, 225 g krystalového cukru, 40 g loupaných sekaných mandlí, 60 g kandovaných třešní a kousek vanilky.

Postup: Mírně našleháte vejce a smícháte s tvarohem, změklým máslem a kyselou smetanou. Pak směs zahřejeme – ale pozor, nesmí projít varem! Pak ji rozmícháme do hladkého krému a za stálého míchání čekáme, dokud nevychladne. Přidáme zbylé ingredience, opět řádně promícháme a necháme zchladnout v ledničce. Pak směs zabalíme do čistého pláténka a vložíme do sítka, aby z ní mohla odtékat přebytečná tekutina (asi jako když podomácku vyrábíme tvaroh). V pravoslavných oblastech se přímo na paschu vyrábí speciální dřevěné formy s otvory ve dně, s křížem a s písmeny XB, což znamená Christos voskres – Kristus byl vzkříšen – a je to tradiční velikonoční pozdrav, na který se odpovídá „Voistinu voskres“. Sítko s krémem můžeme přiklopit talířkem a zatížit, čímž vyrobíme jakýsi domácí lis, ale také můžeme jenom čas od času utáhnout plátýnko. Paschu necháme odkapávat v chladu do druhého dne a pak ji prostě jen vyklopíme na talíř. Pokud nemáme originální formu, můžeme ji ozdobit písmeny XB pomocí kandovaných třešní.

Druhým tradičním pravoslavným jídlem je kulič. Podával se především k černému čaji.

Ingredience: 225 g mouky, 4 polévkové lžíce cukru, 4 žloutky, 2 bílky, 4 polévkové lžíce roztopeného másla, kousek vanilky, špetka šafránu a soli, lžička rumu, kandovaná citrusová kůra (cca 2 polévkové lžíce), 2 polévkové lžíce rozinek a cca 2 polévkové lžíce sekaných loupaných mandlí.
Na kvásek pak potřebujete 15 g kvasnic, 2 polévkové lžíce cukru, 2 polévkové lžíce vlažné vody, 60 ml mléka a 65 g hladké mouky.
Na polevu budete potřebovat 110 g moučkového cukru, citrónovou šťávu, lžičku rumu a lžíci horké vody.

Postup: Kvásek se vyrábí klasicky – ve vlažné vodě rozmícháme kvasnice a přidáme cukr, mléko a mouku. Hotový kvásek smícháme s utřeným máslem s cukrem a rozšlehanými žloutky. Šafrán si namočíme v rumu a pak ho přidáme. Pak přimícháme ostatní ingredience kromě bílků tak, aby vzniklo vláčné těsto. Z bílků ušleháme sníh a opatrně ho vmísíme do těsta. To poté necháme přikryté vykynout na dvojnásobný objem.

Kulič se tradičně peče v úzkém válci, který je vhodné vyložit pergamenovým papírem, můžete ovšem použít i jinou nádobu. Těsto do ní vložíme (mělo by zaplnit cca dvě třetiny) a necháme ho dokynout tak, aby formu zcela vyplnilo. Pečeme při 200°C 10 minut a pak při 180°C cca 35 minut. Upečený kulič vyklopíme a ozdobíme cukrovou polevou, případně kandovaným ovocem.

Tak co, zaujaly Vás pravoslavné recepty? Máte s nimi nějaké zkušenosti? Co připravujete na Velikonoce Vy? Vyzkoušíte si paschu nebo kulič?

deodorant

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama