V pravoslavné tradici se Velikonocím říká Pascha. A stejně se nazývá i oblíbené jídlo této doby, které se tradičně světilo v kostele a rozdělovalo při slavnostním obědě, aby byli všichni v příštím církevním roce zdrávi a aby Bůh požehnal všemu, co dělají. Šlo o poměrně drahé jídlo, které znamenalo konec postní doby. Na paschu, stejně jako na boršč, existuje celá řada receptů. Pojďme si představit jeden z nich:
Ingredience: 650 g tvarohu, 2 vejce, 150 g másla, 200 ml kyselé smetany, 225 g krystalového cukru, 40 g loupaných sekaných mandlí, 60 g kandovaných třešní a kousek vanilky.
Postup: Mírně našleháte vejce a smícháte s tvarohem, změklým máslem a kyselou smetanou. Pak směs zahřejeme – ale pozor, nesmí projít varem! Pak ji rozmícháme do hladkého krému a za stálého míchání čekáme, dokud nevychladne. Přidáme zbylé ingredience, opět řádně promícháme a necháme zchladnout v ledničce. Pak směs zabalíme do čistého pláténka a vložíme do sítka, aby z ní mohla odtékat přebytečná tekutina (asi jako když podomácku vyrábíme tvaroh). V pravoslavných oblastech se přímo na paschu vyrábí speciální dřevěné formy s otvory ve dně, s křížem a s písmeny XB, což znamená Christos voskres – Kristus byl vzkříšen – a je to tradiční velikonoční pozdrav, na který se odpovídá „Voistinu voskres“. Sítko s krémem můžeme přiklopit talířkem a zatížit, čímž vyrobíme jakýsi domácí lis, ale také můžeme jenom čas od času utáhnout plátýnko. Paschu necháme odkapávat v chladu do druhého dne a pak ji prostě jen vyklopíme na talíř. Pokud nemáme originální formu, můžeme ji ozdobit písmeny XB pomocí kandovaných třešní.
Druhým tradičním pravoslavným jídlem je kulič. Podával se především k černému čaji.
Ingredience: 225 g mouky, 4 polévkové lžíce cukru, 4 žloutky, 2 bílky, 4 polévkové lžíce roztopeného másla, kousek vanilky, špetka šafránu a soli, lžička rumu, kandovaná citrusová kůra (cca 2 polévkové lžíce), 2 polévkové lžíce rozinek a cca 2 polévkové lžíce sekaných loupaných mandlí.
Na kvásek pak potřebujete 15 g kvasnic, 2 polévkové lžíce cukru, 2 polévkové lžíce vlažné vody, 60 ml mléka a 65 g hladké mouky.
Na polevu budete potřebovat 110 g moučkového cukru, citrónovou šťávu, lžičku rumu a lžíci horké vody.
Postup: Kvásek se vyrábí klasicky – ve vlažné vodě rozmícháme kvasnice a přidáme cukr, mléko a mouku. Hotový kvásek smícháme s utřeným máslem s cukrem a rozšlehanými žloutky. Šafrán si namočíme v rumu a pak ho přidáme. Pak přimícháme ostatní ingredience kromě bílků tak, aby vzniklo vláčné těsto. Z bílků ušleháme sníh a opatrně ho vmísíme do těsta. To poté necháme přikryté vykynout na dvojnásobný objem.
Kulič se tradičně peče v úzkém válci, který je vhodné vyložit pergamenovým papírem, můžete ovšem použít i jinou nádobu. Těsto do ní vložíme (mělo by zaplnit cca dvě třetiny) a necháme ho dokynout tak, aby formu zcela vyplnilo. Pečeme při 200°C 10 minut a pak při 180°C cca 35 minut. Upečený kulič vyklopíme a ozdobíme cukrovou polevou, případně kandovaným ovocem.
Tak co, zaujaly Vás pravoslavné recepty? Máte s nimi nějaké zkušenosti? Co připravujete na Velikonoce Vy? Vyzkoušíte si paschu nebo kulič?
deodorant
Nový komentář
Komentáře
Canadian: jak víš, že mám tychýni slepici? To je vidět i přes internet na kilometry daleko?
je fakt, ze ona je takova slepice, ze bych jich 90 klidne snesla za jediny den
sjůzn
pro mně velikonoce vůbec nemusí být moc je neoslavujeme,pokud bude pěkně nebudeme zahálet doma a pojedeme na hory
Ani jeden recept mě nijak neslovil a velikonoce mě nijak dramaticky neoslovují. A nadměrná konzumace vajec v jakékoliv podobě ...
Protože Velikonoce, tak jak se u nás slaví, jsou mi krajně odporné, ignoruji je. Já slavím jenom Ježíškovo narozeniny.
Před 3 týdny jsem si koupila domácí pekárnu, takže letos poprvé upeču mazance (jeden klasický a jeden dia ). Už se těším, jak se povedou a je mi jedno, že budou mít u nás nyní módní tvar kvádru . Krásného čokoládového beránka (biskupský chlebíček, miluju) jsem už koupila. Možná pekárnička udělá ještě jednu velikonoční nádivku, tu zkušební už jsme snědli a byla
Letos nějak nestíhám,tak se uvidí.Peču beránka,ale letos přemýšlím,že se i na toto vykašlu,neb náš mladej má narozky,budeme slavit a bude sladkého až až.Perníčky? možná dneska začnu ,to se ještě uvidí.my to moc neprožíváme.Můj se švagrem chodí po známých a vždy přijde v podroušeným stavu,tak ani s obědem na něho nečekám.jeden syn je pryč a ten druhý se taky někam zdejchne.takže já si to spíše užívám,že se nemusím moc starat a koukám na telku,nebo jdu se psem na procházku.Paráda
Canadian:
Visnery: kupovaly?? Mely jste rict tchyni at snese
Vzhledem ke sve narodnosti je jasne, ze paschlu letos pect budeme :) ostatne jako kazdy rok.
Jinak nejcastejsi je ta, co je ukazana na obrazku poslednim, ty predchozi jsou mene caste, skoro nevidane.
Testo je velice haklive a zdobne, takze to vyzaduje spoustu casu a energie, uz se s mamcou "tesime" na ty hodiny a hodiny prace tenhle vikend :)
Peceme vzdycky silene moc, protoze se to musi porozdavat vsude po znamych a podobne :)
Pripravy vrcholily vcera, kdy jsme kupovali 90 vajec :)))