Letošní Velikonoce se kvůli nouzovému stavu a omezením v souvislosti s pandemií covidu-19 podobně jako loni ponesou v netradičním duchu. Nenechejte si zkazit náladu tím, že musíte zapomenout na pomlázku a návštěvy příbuzných. Pohodovou jarní a velikonoční atmosféru si můžete užít i v užším rodinném kruhu. A čas, který aktuálně není možné věnovat kultuře, nákupům a podobně, zužitkujte k jarní výzdobě svého domova.

shutterstock-1932056816.jpg

Foto: Shutterstock

Květiny jako dekorace i symboly

Zatímco přes zimu má většina lidí ráda doma útulnou a hřejivou atmosféru a ve výzdobě převažují teplejší tóny, jaro je ideálním obdobím vpustit si domů svěžest, něžné světlé barvy a hodně zeleně. Jasnou volbou pro interiérové dekorace jsou tak nyní jarní květiny, ať už řezané, nebo v květináčích. „U nás doma nesmějí touto dobou chybět řezané jarní květiny, obzvláště tulipány, které miluji. Nejlépe vyniknou v jednoduchých skleněných vázách, použít můžete třeba i větší čisté zavařovačky,“ radí herečka Lucie Benešová.

Jarní květiny v sobě navíc často nesou symboliku, která je pro období Velikonoc jako stvořená. Například tulipány jsou obecně symbolem lásky a víry. Ty kvetoucí bíle symbolizují odpuštění, fialové jsou zase asociovány s královským majestátem Krista jako Božího syna. Přímo se vzkříšením Ježíše jsou spojovány kosatce, narcisy naopak s jeho ukřižováním.

shutterstock-1676594899.jpg

Foto: Shutterstock

Jarní aromaterapie

Věděli jste, že jedním z výrazných symbolů křesťanských Velikonoc je také svíčka zvaná paškál? Symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo rozráží temnotu smrti. Tradiční paškály jsou vysoké bílé svíce zdobené symbolem kříže pro připomínku Ježíšova ukřižování a značkami alfy a omegy, které znamenají začátek a konec. Kromě nich se paškál opatřuje i letopočtem, kdy se mu žehná. Žehnání paškálům se provádí v kostele na Bílou sobotu po západu slunce.

utulno.jpg

Vonná svíčka HYGGE (útulno) (Bellarose, 1 139 Kč)

Doma si ale můžete rozsvítit i obyčejné svíčky, které kromě romantického a pohodového světla mohou vašemu domovu dodat i opojnou vůni. Díky nim si tak můžete užívat krásné jarní vůně po celý den. „Vonné svíčky jsou mojí srdcovou záležitostí, používám je doma celoročně. Pro období jara se hodí svěží květinové vůně, aroma citrusových plodů nebo třeba i těžší vůně jako růže či jasmín,“ dává tip Lucie Benešová. Vhodné vůně nejen krásně doplní atmosféru domova, ale mohou vám i pomoci uvolnit se od stresu a úzkosti, kterou v současné době plné omezení a strachu o zdraví zažívá více lidí než obvykle. Pro takovouto aromaterapii se výborně hodí osvěžovače vzduchu a difuzéry, u nichž si můžete tip vůně snadno změnit použitím různých esenciálních olejů. Proti stresu a napětí pomáhá například vůně levandule, heřmánku, meduňky, růže, jasmínu, citronely či grepu.

wood.jpg

WoodWick Fig svíčka loď (woodwick.svicky.cz, 674 Kč)

Beránek na každý stůl

Když už je řeč o symbolech, mnoho lidí si Velikonoce nedokáže představit bez tradičního velikonočního beránka, symbolu Kristovy oběti. Skvělý moučník potěší nejen mlsné jazýčky, ale krásně nazdobený potěší i jako dekorace na stůl. Ozdobeného jej stačí naaranžovat třeba do jarního osení nebo zeleného mechu a hned máte čím ozdobit stůl. 

7pjRc70A.jpg

Foto: Astoreo

Reklama