Bratr vánočního kaktusu, který nám dělá radost právě při jarních svátcích. V některých případech se ovšem rozdíl stírá, správným načasováním klidového období lze mít kaktus jak vánoční, tak i velikonoční. Některé kaskadérské kaktusy dokonce kvetou jak okolo vánoc, tak na jaře.

Původ, přirozené prostředí: Pochází z brazilského deštného pralesa, kde roste v korunách stromů.
Nároky na pěstování: Kvítky barvy bílé, žluté, růžové, červené nebo fialové se objevují v období vánoc nebo velikonoc. V této době se obchody s květinami přímo předhánějí v tom, jaké barevné varianty vám nabídnou. Správnou péčí se vám může podařit vypěstovat parádně rozvětvený keř plný bohatých květů rok co rok.

A jak na to? Po odkvětu mu dopřejme vegetační klid, tedy zmenšíme zálivku a můžeme ho vyletnit. Tím získá nové silné stonkové články.

V září ho přeneseme opět zpět a znovu snížíme zálivku. Jakmile začne nasazovat poupata, množství vody zase zvýšíme. A přeneseme do teplejší místnosti.

Pro velikonoční i vánoční kaktus platí jedno zlaté pravidlo: Čím méně péče, tím lépe. Nemusíte ho tedy každoročně přesazovat, naopak, přesazování nesnáší a narušuje mu to růst a nasazování na květ. Čím ošklivější hlína, tím lepší rostlina. Snáší i občasné pozapomění na zálivku, to mu svědčí mnohem víc, než pravidelné přelívání, které pro něj bývá osudné.

Ideální rostlina pro zapomětlivé, co říkáte?

Ve zkratce:
·        Světlo: světlo, ale ne přímé slunce. Snese i polostín.
·        Teplota: pokojová, v období vegetačního klidu spíše chladněji.
·        Vzduch: má rád zvýšenou vlhkost, rosení mu prospívá.
·        Zálivka: viz instrukce výše
·        Hnojení: v době růstu jednou za dva týdny hnojivem na kvetoucí rostliny
·        Množení: na jaře a v létě ze stonkových řízků.
·        Škůdci: nebývají. Nesnáší ale přelití a snadno uhnívá.
 
Pozor: Jestliže má rostlina poupata nebo květy, doporučuje se s ní raději nehýbat. Květy by mohly opadat.

Reklama