velikonoční beránek

Beránka peču od té doby, co jsem od své babičky dostala krásnou kameninovou formu. Je složená ze dvou dílů, takže beránek je krásně tvarovaný i zezadu.

Suroviny

  • 5 vajec
  • 25 dkg cukru krupice
  • 25 dkg mouky - používám půl napůl polohrubou a hladkou
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 120 ml slunečnicového oleje

Postup

Budu se asi zase opakovat a opěvovat mého neskutečně užitečného pomocníka od Kenwoodu. Ať jsem dříve šlehala vejce čímkoliv, tak nádhernou a nadýchanou pěnu jako Cooking Chef mi nevytvořil žádný přístroj.

Na začátku pečení si zapneme troubu, kterou nastavíme na 200 °C. Vejce si vcelku vyklepneme do šlehače a vyšleháme do světle žluté, nadýchané pěny. Poté přidáme cukr a dále šleháme asi tři až čtyři minuty. Vlijeme olej a ještě chvíli šleháme.

Mouky a prášek do pečiva promícháme a po částech vmícháme do sladké vaječné směsi. Důkladně promíchanou směs nalijeme do formy na beránka, kterou jsme předtím velice důkladně vymazali olejem, sádlem nebo (jako já) vystříkali olejem ve spreji. Poté vysypeme polohrubou moukou. Dáváme si opravdu záležet, protože i sebemenší místo, které při tomto kroku vynecháme, se nám může pomstít tím, že díky němu beránek nepůjde z formy vyklopit.

Těsto tedy nalijeme do předního beránčího dílu a přiklopíme zadním dílem. Kdo má beránka jednodílného, tak samozřejmě nepřiklápí ničím.

Formu vložíme do trouby a pečeme 15 minut. Snížíme teplotu na 180 °C a dopečeme ještě dalších 30 minut. Zkusíme opatrně odklopit horní díl formy a do beránka zapíchneme špejli, abychom zjistili, zda už je upečený. Špejle by měla vyjít ven neušpiněná od těsta, maximálně s několika drobečky.

Už máme upečeno? Výborně. Vytáhneme formu ven z trouby a zabalíme ji do vlhké utěrky. Necháme ÚPLNĚ vychladnout a dříve se ani nepokoušíme beránka vyklopit. Trvá to asi hodinku, dvě. Poté opatrně vyklopíme.

Krásného beránka pocukrujeme, ozdobíme mašličkou.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama