jarní zahrada

Před námi jsou tři dny volna a naše zahrádka zahálí. Pokud jsme se jí doteď příliš nevěnovali, je nejvyšší čas.

Co bychom měli bezpodmínečně během prodlouženého víkendu zvládnout?

 • Stříhání živých plotů a keřů Podle počasí nastal čas řezu už v polovině března – nyní máte tedy nejvyšší čas. S úpravou již nepočítejte, pokud už raší pupeny a v dřevině začala proudit míza!
 • Odstranění suchých stonků U trvalek odstraňte uschlé listy a stonky, abyste vytvořili místo pro nové výhony.  Rovněž sestřihněte trsy okrasných trav.
 • Úklid zimní ochrany Když už neočekáváme noční mrazy, odklidíme chvojí a další ochranné příkrovy, aby neomezovaly růst nových výhonů. To platí zejména pro záhonové a pnoucí růže, na kterých se už objevily první pupeny.
 • Výsadba dřevin Zakoupené dřeviny ihned zasaďte. Pokud to není možné a musíte výsadbu odložit, namočte kořeny do vody a kořenové baly pak založte na přechodnou dobu do země. Tím zabráníte zaschnutí kořenů a oslabení rostlin.
 • Rozsazování dvouletek Pokud jste vloni v létě vyseli macešky, sedmikrásky nebo pomněnky, můžete nyní tyto dvouleté rostliny rozsázet na nová místa na záhonech. Ačkoliv snášejí chladno, přikryjte je zpočátku netkanou textilií nebo chvojím.
 • sázení kytekLetničky přímo na záhon Jakmile oschne půda a slunce ji prohřeje (už se stalo), můžete na vybraná místa přímo vysévat štěničník (Iberis) a jednoletý šater (Gypsophila).
 • Vyčištění jezírka V místech u břehu odstraňte všechny staré části rostlin. Vyčistěte vodní hladinu a dno jezírka a zapojte pumpu vodního filtru pro obohacení vody kyslíkem.
 • Přihnojování tulipánů Rašící tulipány narcisy a hyacinty potřebují přihnojit 30% ledkem v dávce 20 až 30 gramů na m2. Bohatě olistěné lodyhy vytvoří dostatek živin, jak pro letošní květy, tak pro cibuli, ve které je zárodek květu pro příští rok.
 • Důkladně vykliďte záhony Zeleninová sezona začíná už od konce března. Proto je nutné honem ještě definitivně sklidit přezimující zeleninu, jako je kadeřávek. Vyhoďte na kompost všechny loňské posklizňové zbytky. Půda se pak bude rychleji prohřívat, osychat a bude dříve připravena pro první zeleninové výsevy.
 • Hnojení ve správný čas Organická hnojiva, jako je kompost nebo rohová moučka už byste měli mít rozházená. Pokud ne, rychle tak učiňte, aby se z nich mohly živiny teprve uvolnit. Naproti tomu minerální hnojiva působí bezprostředně po zapracování do půdy. Na neobsazených záhonech většina těchto hnojiv ztrácí účinnost, ale pro mladé vysazené sazenice mohou být dokonce příliš silná. Dávkujte je proto opatrně a používejte je raději až k vzrostlejším rostlinám.
 • Dejte naklíčit rané brambory Je už trochu pozdě – tuto práci byste měli zvládnout už v první půlce března! Bramborové hlízy naskládejte k naklíčení do kartonů od vajíček nebo do dřevěných lísek bez zeminy. Postavte je na světlé místo s teplotou 12–15 stupňů Celsia. V těchto podmínkách hlízy vytvoří krátké kompaktní klíčky. Na konci dubna (správně už v jeho polovině) pak hlízy vysaďte. V červnu už můžete sklízet rané odrůdy.
 • kopVýsev černého kořene Chcete-li na podzim sklízet zeleninu podobnou jarnímu chřestu, vysejte nyní černý kořen. Potřebuje hlubokou půdu zkypřenou do hloubky 20 cm, aby se vyvinuly dostatečně dlouhé rovné kořeny. Nejlépe mu svědčí půdy bohaté na humus. Vysévá se do řádků vzdálených 30 cm do hloubky 2 cm.
 • Předpěstování se někdy nevyplácí Velkoplodé tykve a cukety vyseté v dubnu přímo na venkovní záhon dohoní obvykle během několika týdnů náskok, který získaly rostliny vysázené z předpěstovaných sazenic. Předpěstování na okenním parapetu je proto zbytečné.
 • Jarní péče o jahody Jakmile oschne půda, očistěte jahodníky od starých a poškozených listů, mělce je okopejte a přihnojte kompostem. Můžete také založit nový jahodníkový záhon.
 • Na řez stromů už je pozdě! Při mírných teplotách, které jsou nyní stále typičtější pro naše zimy, začíná v ovocných stromech proudit míza už od začátku do poloviny března. Rány po řezu proto silně „krvácejí“. Stromy tím zbytečně ztrácejí sílu a kromě toho přicházejí o živiny. Teď v dubnu už raději řez odložte na příští rok.
 • Posečkejte s výsadbou „teplomilců“ Teplomilné ovocné dřeviny, jako je broskvoň, meruňka, nektarinka, kiwi a kdouloň, se lépe ujímají, když se čerstvě vysazené stromy vyhnou mrazu. Vyčkejte proto, až si budete jistí, že se počasí bez nočních mrazů stabilizovalo.
 • Hnojení ovocných stromů K růstu, kvetení a tvorbě ovoce potřebuje ovocný strom mnoho energie. Proto je tak důležité pravidelné zásobování živinami.  Protože se tak rychle počasí změnilo a téměř „přeskočilo“ jaro, honem – pokud jste to ještě neudělali – rozhoďte kolem kmenů trochu organického hnojiva a přikryjte je silnou vrstvou nastýlky, aby zadržovala vlhkost. Nedostatek půdní vláhy totiž ohrožuje nasazování pupenů ovocných stromů.
 • Ještě jste nerozvěsili hnízdní budky? Pospěšte si! Mnoho ptáků se už vrátilo ze svých zimovišť a hledají vhodná místa pro zahnízdění. Nové budky zajistěte před přístupem zdivočelých koček! Loňské důkladně vyčistěte kartáčem a vypařte je horkou vodou.
 • Zatlučte opěrné kůly Pokud mladé stromky dostatečně nezakořenily, může je vyviklat nebo vyvrátit vítr. Proto už při výsadbě stromků (ještě před tím, než strom usadíte do půdy) zatloukejte kůly. Opěry zatloukané později po výsadbě mohou poškodit kořeny.
 • Odstraňte starou kůru Natáhněte pod ovocné stromy plachtu a ostrým kartáčem na ni seškrabejte starou kůru. Sejměte staré lepové pásy a spolu s kůrou je spalte.
 • Údržba po zimě Prohlédněte kmeny stromů a ošetřete poškození, která vznikla během zimy. Mazové trhliny a místa ohryzaná a okousaná od různých živočichů natřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Náš „domácí úkol“ se jistě nedá zvládnout za pouhé tři dny. Ale milovníky květin, ovoce a zeleniny v průběhu jara stejně čeká další obrovská spousta příjemných „zelených“ povinností.