easter

Jak to bude letos o Velikonocích vypadat u vás doma? Pečete mazanec, beránka, zajíčka? Zabýváte se barvením vajíček? Velikonoce tady v Čechách mají podobu natvrdo uvařených vajec, která barvíme nejrůznějšími způsoby. Někdo se věnuje tomuto svátku více, někdo méně, ale patrně bude málo těch, které mine zcela bez povšimnutí.

Osobně mám tyhle svátky spojené spíše s vítáním jara, které tolik miluji, nežli s něčím smutným, protože na Ježíška myslím celoročně.

Ve skutečnosti totiž nevím, kdy se tento muž narodil a kdy zemřel, a tak dobu Jeho příchodu na svět a odchodu z něho neřeším. Je pro mě důležitá předně víra v to, že vůbec byl, a v hlavě nosím více Jeho odkaz, myšlenku a osobnost.

I na krk jsem jako amulet sháněla Jeho tvář, což mi přišlo pozitivnější než nosit kříž, na kterém zemřel. Pocitově se mi nechtělo nosit na krku symbol utrpení.

To ale neznamená, že by se u nás Velikonoce neslavily.

Máme je spojené hlavně se svátky jara, tedy Ostarou, ale beránek mi na stole chybět nebude, a ani mazanec, a mám i formu na zajíčka, takže zajíc bude taky.

U barvení vajíček je dobře se vyřádit

Letos jsem sehnala takové zajímavé barvy, které jsou jakože duhové, takže vám výsledek zprostředkuji. Bude to inovace, vedle osvědčených metod.

Cibulí a trávou – Nechám vařit hodně slupek z cibule s několika lžícemi octa. Bílá vajíčka předtím obalím na pevno trávou, nebo nalepím kousky látky a takto je vnořím do cibulové vody, kde je vařím asi tak deset minut. Ona jsou pak po vyjmutí moc hezká. Taková přírodní.

v

Jiná zase barvíme obvyklými technikami a barvami na vejce. Tentokrát tedy včetně té novinky.

Máme i kraslice

Při pečení beránka, mazance a zajíčka použitá vejce nerozklepávám, ale vyfouknu je a nechám pro rodinu na sobotu.

V tenhle den se večer zabýváme lidovou tvořivostí, která vskutku nemá hranic. Požíváme vosk, kterým vajíčka pokapeme, a pak barvíme, fixy, různé škrábání, také obyčejné tempery a Johanka loni dokonce lepila na vejce kousky látky. Bylo to moc pěkné.

Prakticky lze říci, že se náš model od jiných rodin u nás asi moc neliší.

Mají to stejně všude?

  • V Anglii a Holandsku – Tady také chodí děti dům od domu a koledují o velikonoční vajíčka.
  • V Austrálii – O Velkém pátku jsou zavřené všechny obchody. V den Velikonoc hledají děti v zahradách schovaná vajíčka, která jim nadělil velikonoční zajíček.
  • V Bulharsku – Den nebo dva před Velikonocemi posílají křesťanské rodiny bochník chleba a 10-15 vajec obarvených načerveno svým tureckým přátelům, kteří tento dar považují za čest. Posel, který ho předává, je tradičně obdarován malou peněžní částkou.
  • Ve Francii – Kostelní zvony každý den v roce vyzvánějí a zvou věřící ke mši. Výjimkou jsou Velikonoce. To platí, že zvony odletěly do Říma a zpátky se vrací s vajíčky a sladkostmi pro hodné děti, které při přeletu na Francií popadají dolů. Děti odpoledne vyrážejí do zahrad, aby tam poztrácené sladkosti posbíraly.
  • V Irsku – Ráno pojídají vajíčka, aby se tak uzavřel půst. Během dne ten, kdo chce získat velikonoční koláč, musí zatančit.
  • V Mexiku – V předvečer Velikonoc po setmění zaplaví ulice spousty lidí. Mají s sebou papírové krabice s bonbony a pamlsky, které symbolizují Jidáše. Ty se věší, pálí nebo se do nich mlátí holí tak dlouho, až se obal protrhne a k zemi se snese záplava sladkostí.
  • V Německu – V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda, která rodiče schovají doma nebo na zahradě. Do nich velikonoční zajíček snese různobarevná vajíčka. Ráno na velikonoční pondělí je děti vyrážejí hledat. Dalším německým zvykem je velikonoční strom ozdobený vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi.
  • V Rusku – Při oslavě pravoslavných Velikonoc si Rusové nechávají v kostele požehnat vajíčka a pak je vařená konzumují k velikonočnímu obědu.
  • V Řecku – V den Velikonoc se v rodinách koná vajíčková bitva. Účastníci se snaží házením svého vajíčka rozbít vajíčko protivníka. Při úspěšném zásahu se pronáší věta: „Christos anesti“.

To jsou věci, že?

A co Velikonoční ostrovy?

Nic, přátelé. Budete se divit, ale kdo by si myslel, že do centra velikonočních oslav a veselí se dostane návštěvou Velikonočních ostrovů, byl by zklamaný. I když asi jenom chvilku, protože je tu určitě mnoho věcí k vidění a možná by obratem na vajíčka zapomněl.

Velikonoční ostrovy totiž nosí svůj název jen podle data svého objevení.

i

No, objevení, spíš začátku konce původních asi 12 000 obyvatel, kteří svůj domov, o který záhy prakticky přišli, nazývali Rapa Nui. To znamená v překladu Velká země.

Snad jsme ji měli raději neobjevit.

Krásný Velký pátek!

Jaký je dnešní den a nadcházející svátek u vás? Máte nějakou zajímavou vzpomínku na Velikonoce? Stalo se vám někdy v tuto dobu něco zvláštního? O tom a ještě o všeličems jiném, co vás napadne, mi dnes celý den můžete psát na redakce@zena-in.cz.

Tradičně vylosuji každé dvě hodiny jeden e-mail, jehož autor vyfasuje malý dáreček.

Reklama