Peníze
5cb5d4ea7af65obrazek.pngNa Velikonoce máte velkou šanci vyhrát! Zkuste si třeba vsadit. Na Velký pátek se dodržuje přísný půst, po kterém má země vydávat své poklady. Dříve lidé chodili opravdu poklady hledat do skal. Poklad podle pověry mělo označovat světýlo nebo květoucí kapradí a otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. V moderní době by takové hledání bylo trochu směšné, ale určitě stojí za to zkusit štěstí třeba sázkou. I lidé, kterým nadpřirozeno nic neříká, rádi o Velikonocích doufají v malé zázraky.


Nemoci
5cb5d52783ebdobrazek.pngNemocní mohou zkusit na Velký pátek koupel v potoce, po níž by se jim po celý rok měly vyhýbat choroby. Dívky, které se snaží ubránit pomlázce by se mrskání naopak měly poddat. Přinese jim totiž zdraví, krásu, ale hlavně plodnost! Víte proč vlastně barvíme vajíčka? Kraslice totiž přináší do domácnosti nový život. Málo známá je například pověra o lišce. Na první postní neděli matky svým dětem vypráví o lišce, která nechala na zahradě preclíky. Děti potom ukryté preclíky na zahradě najdou, snědí a už nikdy by je neměly bolet zuby. Chcete-li předejít bolesti v krku, pomůže prý sníst jehnědy z olše.


Domácnost5cb5d4bd927a9obrazek.pngPověry nás také nutí doma trochu poklidit. Na Zelený čtvrtek bychom měli uklízet a smetí donést na křižovatku, aby se v našich příbytcích nedržely blechy. Zvoněním paličkou o hmoždíř zase docílíme vyhnání ostatního hmyzu a myší. Větvičky kočiček bychom neměli dávat jen do vázy na stůl, ale také na půdu za krov blízko komína, abychom ochránili dům před ohněm.


Smůla
5cb5d5470e427obrazek.png
Pomlázka by měla být upletená z vrby, ale pozor! Nesmí to být vrba smuteční, protože její proutky přináší neštěstí. S konzumní společností přišly i nové pověry, jedna z nich je například ta, díky které si můžeme koupit bez výčitek něco nového. Jinak by totiž hrozilo, že nás pokaká beránek. Nevyřešíme to ani tím, že si něco půjčíme, protože půjčené věci by nás mohly očarovat!

V anketě, kterou jsme vložily minulý týden, bylo na prvním místě barvení vajíček, obdarování novou věcí a mrskání pomlázkou. A také jsme díky vám zjistili, jaké další pověry existují.

Tady je výběr nejlepších z nich:
obrazek.png
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama