máme tady jeden příspěvek od čtenáře. Jeho nick je luddedek a vzpomíná, jaké slavili Velikonoce v dětství. Jeho maminka úžasně pekla a její mazanec, vánočka a nádivka, prý byla mňamka. Škoda, že se ženy v rodině od ní něco nepřiučily.

 Dnes jsem se zas po nějaké době začetl ve vašich stránkách a také jsem se rozhodl napsat něco o Velikonocích.

 Byli jsme 2 kluci a sestra. Naše mamka byla v tomto skvělá, dodržovala všechny svátky a tradice, přes Vánoce po jmeniny. Nepřišli jsem o pletení pomlázky s tátou a dědečkem, pletli jsme i košíčky na vajíčka, v tom byl děda mistr,i řehtačky jak uměl. Maminka úžasně pekla a její mazanec, vánočka a nádivka, to byla mňamka, škoda, že už nikdo v rodině- ségra, žena, švagrová nebo dcera se od ní něco nepřiučily.

Měla i zahrádku, kde bylo plno květin, které milovala a na jaře byl ve váze vždy zlatý déšt, narcisky, na kočičky jsme jezdili na kolech a hyacinty stály v oknech v květináči. Dům vždycky krásně vyzdobila a vše bylo na velikonoční pondělí krásně nachystané. Jídlo,pití a pohoštění přichystané, vajíčka malovaly se sestrou 3 dny předem, a jako dítě mám opravdu krásné vzpomínky.

Dopoledne jsme s bráchou a otcem vymrskali holky a šlo se na oběd, většinou byl kuřecí vývar s domácími nudlemi, kuřátko s nádivkou, a bramborová kaše. 

 Pak jsem se oženil, narodily se nám dvě děti, se synem jsem chodil asi do jeho 10,11 let, pak už si vystačil sám....dnes vymrskám maximálně sousedku, ženu a dceru, dám si štamprli slivovice a vzpomínám s nostalgií na moje „dětské“ Velikonoce.

lubdedek

Milý luddedek, díky za krásnou vzpomínku. Úplně cítím tu vůni pečeného kuřátka s nádivkou. Tu uměla moje maminka také skvěle

Text nebyl redakčně upraven

Co vy letošní Velikonoce?

  • Už máte nazdobený byt, nebo vás to teprve čeká?
  • Jakým způsobem barvíte vajíčka? Máte nějakou zajímavou techniku, kterou byste nám mohla prozradit?
  • Co dobrého budete vařit, nebo péct? Pošlete nám svůj oblíbený recept, nebo fotku vašeho výrobku
  • Bez čeho se vaše Velikonoce rozhodně neobejdou? Bez čeho si své Velikonoce neumíte představit?
  • Jak se na letošní Velikonoce chystáte?

Už se moc těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama