„Neoblíbila jsem si tyto svátky, moc práce, chystání, a ještě mne kluci zmlátili.“ A jak vypadá vztah čtenářky k Velikonocům dnes? Mění se s věkem. Více se dozvíte ve velikonočním vyprávění.

VELIKONOCE NEHROTÍM
Můj vztah k velikonocům se mění s věkem.Po pravdě jsem je nikdy moc nemilovala,spíš jsem se těšila na jaro které přinášejí.Jako dítě jsem musela poumývat všechna okna,uklízet,upéct a nachystat pro spolužáky kraslice a uvařit a ozdobit vejce.Nakonec jsem ty vejce stejně zametala rozšlapané před barákem. Kluci chtěli hlavně štamprlu,případně si vzali cukroví nebo chlebíček,vždycky nadrobili a našlapali.Na vesnici tenkrát chodili velké skupiny kluků a měli i šestimetrové žíly,na ně jsem jim uvazovala mašli,některé holky jim tam uvázaly i podprsenku.Na silnicích před domy nebo i na vratech byly noc před šlahačkou napsány vápnem nápisy od kluků,ty vyjadřovaly názor kluků na holku co tam bydlela.Každá si proto ráno raději přivstala,aby případný hanlivý názor stihla umýt,než půjdou babky drbny do kostela,aby neměla ostudu.

Neoblíbila jsem si tyto svátky,moc práce,chystání a ještě mne kluci zmlátili, většinou už byli pod párou když přišli.Přišli dokonce i když jsem se vdala a odstěhovala,nevěděli o tom,tak vyšlahali mamku a popovídali si.

Po přestěhování mám klidné velikonoce,uklidím si,ozdobím,upeču a uvařím co chci a ne proto že musím nebo se to dělá.Ty zvyky jsou někdy i nebezpečné,když za mou sestrou chodil její budoucí manžel,napustil vanu plnou ledové vody a hodil ji tam,měla pak zápal plic.Moje kolegyně se přivdala ze Slovenska,bydlela v domku v Tatrách a vedle tekl potůček.Oni jejich kluci mají ve zvyku holku vymáchat v potoku,tenkrát zrovna na velikonoce se k nim přišla podívat budoucí tchýně,ta neměla přehled jak to tam chodí.Přijela namalovaná,v novém kostýmku a samozdřejmě hned skončila v potoku.Jiné oblečení sebou neměla,tak se její kostýmek sušil nad kamny a ona zatím chodila v půjčených teplákách.Kupodivu ji to neodradilo a i tak dala kamarádce svého jediného syna.Taky jsem zažila tak ožralého kluka,ležel u nás na dvoře a nevěděli jsme,co s ním,nehýbal se,oči dokořán,cákli jsme na něj kýbl vody a ani to s ním nehlo,ta voda mu stála v očích.Chtěli jsme volat už sanitku,přišel naštěstí jeho kamarád a probral ho,prý to se mu stává a odvedl ho sebou,hodně se nám ulevilo.

Přeji vám milé ženy veselé velikonoce bez máchání ve vaně nebo potoku a bez opičky až do bezvědomí.
SNÍŽEK

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

Dnes posíláte příspěvky na téma: Jaký máte vztah k Velikonocům?

Všude kolem nás vládne už po nějaký čas velikonoční nálada. Pro někoho příjemná, pro jiné stresující. V každé rodině panují jiné tradice, jiné zvyklosti..., a v některé třeba i žádné.

Vztah k Velikonocům (stejně jako třeba i k Vánocům) si přinášíme už od dětství. A stejně tak i naše děti si pak tento vztah ponesou dál ve svém životě.

Není jednoduché vymyslet originální téma v souvislosti se svátky, které se rok co rok opakují. Na druhou stranu jsou rok co rok originálnější vaše příběhy a názory. Těšíme se na ně, stejně jako na blížící se Velikonoce.

Napište nám o svém vztahu k velikonočním svátkům, o tom jak a s kým je prožíváte, zda dodržujete rodinné tradice či nikoliv, zda už máte vymeteny pavučinky, zda už máte nazdobeno a nebo za sebou zamknete dveře a ujedete pryč.

Příspěvky posílejte na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejlepší odměníme krásnou „jarní“ knihou“ - Velká kniha o bylinkách

kniha

Reklama