Každoroční svátky jara – Velikonoce, jsou za dveřmi.  Umytá okna domácností už hází ze všech stran prasátka, velikonoční dekorace jsou rozestavěny, čerstvé květiny natrhány, barvy na vajíčka nakoupeny.  Jen u sousedky Heleny nic. Nemá je totiž ráda.

Velikonoce

Předevčírem jsem potkala na chodbě svoji sousedku Helenu. „Ahoj, co děláš? Stav se na kávu,“ zvala mě. A tak jsem se tedy stavila. V baráku plném starších nájemníků je pro mě Helena milým rozptýlením, jediná, se kterou můžu probírat „veledůležité“ ženské záležitosti.

Zazvoním na zvonek.
„No fajn, pojď dál, posaď se, hned jsem u Tebe.“ Helena má moc hezky zařízený byt, něco mi ale u nich tentokrát chybí, něco, čeho já už mám doma plno. No jasně, kočičky, zajíčci… zlatý déšť, narcisky…
„Ty neděláš velikonoční výzdobu?“ zeptám se trochu v legraci.
„Ty už máš doma určitě vypulírováno, viď?“ odpoví mi na otázku otázkou: „Já bych se mohla na nějaké Velikonoce vyprdnout, nemám je ráda.“
„Proč je nemáš ráda?“ zeptám se.

Heleniny Velikonoce v dětství: Úklid a nic než úklid

Helena se rozpovídala.

„Protože je mám spojené akorát s máminým hysterickým úklidem a tátovou bandou opilých kamarádů. Už když jsme byly se ségrou malé, každoročně měsíc před Velikonocemi se u nás doma gruntovalo,měli jsme barák, takže celý barák. Nově se natírala okna a vymalovala se kuchyň, pak se samozřejmě musely umýt všechna okna, dokonce i ty sklepní, vymést každou pavučinu, vyleštit snad každou kliku, a ve finále probíhala velikonoční výzdoba. Máma nastrkala zajíce snad všude. A to nemluvím o barvení vajec, naše teta na vesnici měla slepice, tak nám vždycky přinesla snad sto proložek vajec a my se sestrou jen barvily a barvily, dokonce jsme je jeden čas i nějak zdobily voskem. Když pak přišly Velikonoce, byly jsme úplně vyfluslé. A stejně to bylo všechno zbytečné, protože jsme do toho vygruntovaného baráku nemohly ani pustit žádné kamarády, že by nadělali bordel. Stály jsme ve dveřích jak trdla a nutily jim ty své namalované vajíčka. A to už klukům bylo třeba i 17 a dali by si spíš nějakého panáka.

Táta ten nedělal nic. Vždycky se šel zašít do hospody. Na druhou stranu, ani se mu dnes nedivím, máma to fakt přeháněla. Když pak přišly samotné Velikonoce, tak se také ještě neskutečně moc vařilo a peklo, pak přišel táta se svými opilými kamarády, všechno sežrali a vypili a ještě nám poblili záchod. No dej pokoj s Velikonocema!“

„Ale ty to tak přece dělat nemusíš, ne?“
„Já vím,“ odpoví Helena, „ale mám to v sobě prostě hluboko zakořeněné, odpor k Velikonocům. To, co by měly ty svátky doopravdy představovat, naše máma úplně zadupala.“
„A jak je tedy trávíš teď, se svou rodinou?“

„Jak?Jdeme si třeba sednout do hospody. Tam si dáme něco dobrýho, pak se projdeme po parku, manžel mi utrhne nějaký ten zelený list a neřešíme to. Úplně nás míjí i ty šílené výzdoby a přeplácané výkladní skříně, vlastně na Velikonoce skoro vůbec nic neutratíme. Taky se třeba sebereme, a když je hezky, jedeme na celý den do lesa, nebo někam do přírody. A máme radost, že je jaro a sluníčko a že jsme zdraví. Stejně ty Velikonoce úplně ztratily svůj význam a pochybuji, že dnes lidi vědí, co vlastně přesně znamenají, stačí jim, že mají volno v práci.“  
„A co vaše Anetka (dcera), není ji líto, že nemáte Velikonoce?“

„Myslím, že horší by bylo, kdybych ji už dopředu nutila k úklidu a vaření, jenom proto, že jsou Velikonoce. Ona se stejně sbalí a jede za nějakými kamarádkami. A myslím, že u sebe v pokoji i nějakou tu větvičku má, já jí tam moc nechodím.“

Pak už jsme se bavily jen tak všeobecně, téma Velikonoce jsme vynechaly. Asi za dvě hodiny jsem přišla domů a manžel se mě ptá: „ Kde jsi byla? Neříkala jsi, že budeš dnes umývat okna?
„A proč?“ odpovím. „Nechceš se jít raději projít do parku? A můžeme se třeba i stavit na pivo.“

Zůstal jako opařený.

Jak prožíváte velikonoční a předvelikonoční dny Vy?  

Čtěte také: