5e8dad5bf1ba0obrazek.png
Foto: Shutterstock


Svátky se projíme

Každoročně jezdíme na pomlázku k mužovým rodičům na Vysočinu. Děti se tam vždy vyřádí, chodí po pomlázce. Letos ale samozřejmě zůstáváme doma. A tak jsem se rozhodla, že se svátky projíme. Kromě klasického beránka se s dětmi pustíme i do receptů, na které normálně nezbývá čas. Už máme upečená perníková vajíčka, která budeme v neděli zdobit, a chystáme se i na mazanec, jidášky i méně známou, zato tradiční pučálku. Samozřejmě budeme i barvit vajíčka, jen i pro ně v pondělí ráno přijde s pomlázkou pouze manžel. Jana (38)

U nás žádná změna

Pro nás se letos vůbec nic nemění. Na Velikonoce k nám žádné návštěvy nejezdí, stejně jako k nikomu nejezdíme my. Trávíme je doma. Už máme udělanou výzdobu, o víkendu plánujeme ještě malovat vajíčka a péct mazanec. Na Velikonoční pondělí pak poschováváme dětem po domě různé sladkosti a ony je hledají.  Petra (34)

Natrénujeme na příští rok

Snažíme se dodržovat zvyky a tradice, takže zdobíme, barvíme vajíčka, pečeme velikonoční pokrmy. Jen tu pomlázku po sousedech letos nezvládneme. A tak si ji uděláme doma, soukromou. Kluci si s manželem zkusí vyrobit pomlázku – pro všechny to bude premiéra, a pak přijdou pro koledu ke mně. Mám taky v plánu naučit děti různé velikonoční říkanky, ne jen tu klasickou, kterou znají odmala. Příští rok je snad už využijí v terénu. Jana (45)

Děti zabavím soutěžemi

S dětmi je to doma k nevydržení, a tak pro ně musím neustále vymýšlet nějaké aktivity. I na velikonoční svátky už jich pár mám. Budou se učit plést pomlázku, vyfoukávat vejce na čas, přenášet kraslici na lžičce přes překážky, hledat ukryté zajíčky, dokonce se chystáme třeba i na zaječí „šipkovanou“ do přírody. Samozřejmě do míst, kde skoro nepotkáte živáčka. Žaneta (37)

Budeme se vzdělávat a povídat si

Mám malé děti, které se teprve rozkoukávají, takže toho o Velikonocích a tradičních zvycích moc nevědí. A protože letos bude moře času, budeme si číst. Už jsem koupila knihy, které o těchto svátcích pojednávají a dětem je srozumitelně vysvětlují. A jakmile narazíme na nějaký zvyk, který lze realizovat doma, pustíme se do něho. Samozřejmě v rámci možností čtyřletých svišťů. Magda (29)

Čtěte také:

Reklama