Veškeré oslavy probíhájí v Zeyerově ulici, kterou lemuje na 22 stánků s velikonočním a jarním zbožím.
„Zhruba ve třech stáncích nabízejí trhovci občerstvení. Podává se velikonoční nádivka, pečená kýta, langoše, bramboráky, halušky nebo z grilu klobásy a steaky. Nechybí víno, pivo nebo svařák na zhařátí. Koupit si ale můžete pomlázku, kraslice ,“ jmenuje Lukáš Červený, jednatel KV City Centrum s.r.o., což je spolupořadatelská firma velikonočních trhů. Na pódiu v dolní části Zeyerovy ulice se každý den střídají učinkující.
Program začíná vždy v 15 hodin většinou představením dětí z mateřských a základních škol. Například v pátek diváci shlédnou pohádku o jaru, zatančí taneční soubor Radost a máječek a zazpívá pěvecký sbor Orbis Pictus, na sobotu je nachystána pohádka zvířátkách, vystoupí harmonikář a zazpívají dvě hudební skupiny, v neděli diváky čeká pohádka Princezna na hrášku, soubor písní a tanců a pěvecký sbor Varyton. Pondělí vyvrcholí folklorním souborem Skejušan a Karlovarským pěveckým sborem na pódiu, v kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli pak proběhne v 17 hodin velikonoční varhanní koncert. Od pátku do pondělí budou také probíhat dílničky pro děti ve stanu za pódiem. V pátek si vyrobí velikonoční dekoraci z osení, v sobotu si ozdobí vejdumky voskovou technikou a mramorováním, v neděli si upletou pomlázku a nazdobí vejce z perníku. Vstup je zdarma. Velikonoční pondělí zde probíhá tradičně, kdy malí koledníci obcházejí sousedy a koledují. Na pomlázku dostanou stužku a malované vajíčko nebo nějaký pamlsek. Větší koledníci pak jsou odměněni šťopičkou něčeho ostřejšího. Velikonoční veselí je tak bonbonkem k lázeňským procedurám. V Karlových Varech je totiž největší koncentrace léčivých pramenů na světě. Napočítáte jich celkem dvanáct, třináctým se samozvala Becherovka.
O městě, které založil Karel IV.
Přestože Karlovy Vary založil král a císař Karel IV. již roku 1350, zprávy o blahodárných účincích zdejších termálních i minerálních pramenů se rozletěly do světa až v 18. a 19. století. Nicméně od té doby se příliv hostů nezastavil a dnes Karlovy Vary právem patří mezi nejznámější lázně v Evropě. Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, který tryská o teplotě necelých 73 °C až 12 m vysoko. Nejznámější karlovarský pramen zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení a poskytuje základní surovinu pro výrobu karlovarské vřídelní soli i pro zkameňování suvenýrů. Moderní volně přístupná kolonáda slouží pro odpočinek a pitné kúry, zvídaví návštěvníci si mohou dokonce prohlédnout podzemí Vřídla. K vidění jsou například slavné kamenné růže a další pokamenělé předměty v různých fázích zpracování.
Co ještě podniknout?
Každý, kdo pobývá v Karlových Varech, by si neměl nechat ujít prohlídku rytecké sklářské dílny a Návštěvnického centra Moser, kde si nakoupíte tolik oblíbené skleněné suvenýry. Chcete-li vyzkoušet tradiční lázeňské procedury anebo zcela nové relaxační a wellness programy, vydejte se například do Alžbětiných lázní, pojmenovaných po císařovně Alžbětě alias Sissi. A pokud by vás snad lákal golf, není nic jednoduššího než se vypravit na mistrovské 18jamkové hřiště s nejstarším golfovým klubem v Česku.
Nový komentář