První velikonoční příběh dorazil od čtenářky Heleny, která se Velikonoc jako dítě doslova bála. Její vztah k nim se ale změnil. Proč? To už se dočtete v jejím příspěvku...

Jak se jedna velká neláska k Velikonovům proměnila v lásku - to si můžete přečíst v příběhu čtenářky Heleny...


Nevím jak vy, ale já do nedávna velikonoce přímo nesnášela. Jako dítě jsem se jich doslova bála, jezdili jsme na chalupu, kde nás místňáci vždycky strašně seřezali. Přišli k nám, ti dospělí většinou už zmaštěný a mydlili nás upřímně a radostně. Jeden týpek jmenoval se Cerha byl vyhlášený tím, že si pomlázku pletl z bužírky, to vám bylo už skoro bičování . Nebojím se s ohledem zpět tvrdit, že by to bylo na nějakou diagnozu... S křesťanským svátkem Ježíšova zmrtvých vstání to nemělo pro mě společného nic. Byl to svátek barvení vajec v cibulových slupkách, čokoládiček, schovávání se na půdě a červených zadků . Když byly moje děti malé, taky jsme barvili vajíčka a chystali sladkosti pro koledníky, Když syn povyrostl, začala další etapa traumat z velikonoc. Manžel chodil koledovat s ním ! A dobrým zvykem u nás je dětem vajíčka a sladkosti dospělému stopečku nějakého truňku. Jenomže když je takových stopeček, že se nedopočítáte je problém na světě. Manžela tady každý rád viděl (nezemřel, jen už s námi nebydlí), uměl to s lidmi, je to takovej veselej prima kluk - jak rád sám o sobě říkává. Tak se pokaždé na velikonoční pondělí zlil jako mužik. A kdyby jen to, pokaždé udělal nějakou šílenou ostudu. Jednou usnul u kontejnerů mezi odpadky, podruhé ztratil toho našeho kluka a ještě mu rozsedl košík s vejcema. Jedny zvášt vypečený velikonoce dorazil domů s dítětem (tím správným) už značně upraven , když mě viděl ve dveřích , začal pátrat po kuchyni čeho by se tak chytil. Uklizeno bylo , nádobí umytý , tak začal vyvádět, že doma není pořádnej žvanec pro chlapa práskl dveřma a metelil do hospody . Takže uznejte - kdo by ty svátky s radostí očekával? Od té doby co s námi nebydlí jsem se ale na velikonoce naučila těšit, vnímám je jinak. Mám ráda bílou sobotu kdy se v kostele světí oheň, těším se na děti, kteří pokaždé předvádějí velikonoční show a radostně nastavují koše od brambor na sladkosti :-).
Jen tedy panáka odemně nikdo čekat nemůže, tam se moje averze jaksi neposunula. Bývalý manžel sice stále chodí s naším synem na koledu, ale dnes už by kluk došel domů sám :-) na koš s výslužkou si dává sakramentský pozor, a pokud by opět usnul u kontejnerů tak bych se tomu maximálně zasmála a mávla nad ním rukou. Takže vivat velikonoční veselí!

Helena

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 6. dubna 2012: Velikonoce

  • Máte ráda Velikonoce?
  • Chystáte se na ně, nebo je bojkotujete?
  • A jak vlastně ty vaše Velikonoce vypadají?
  • Pečete beránka? Zdobíte vajíčka? Chystáte se na pomlázku? Poléváte chlapce vodou? Chodíte na mši? ...

Pište mi své velikonoční postřehy. Jsem opravdu zvědavý, jak tento svátek u vás probíhá, jestli ctíte velikonoční tradice, nebo se jim vyhýbáte, anebo třeba máte nějaké vlastní... Své příspěvky mi posílejte na redakční e-mailovou adresu (viz níže), a to nejpozději 6.4.2012 do 15.00 hodin. Chcete-li mít šanci na pěkný velikonoční dárek, který mám tentokrát připravený pro tři přispěvatelky, ať je váš text dlouhý alespoň jako tento odstavec. A co že to bude tentokrát za dárek? Sladký velikonoční balíček Toffifee, který vidíte níže na obrázku.

Toffifee

Reklama