Na své si přijdou jak návštěvníci se zálibou samostatně brouzdat zákoutími zřícenin gotického hradu, tak i milovníci renesančních zámeckých interiérů s výkladem průvodce.

Hrad budovali na přelomu 13. a 14. století nejbližší přátelé a komorníci Karla IV., otec a syn Buškové z Velhartic. Ke konci 18. století začal postupně upadat a poslední majitelé Windischgrätzové jej v roce 1945 předali státu.

1

Zbytky nejstaršího obytného Rajského domu jsou spojeny s obrannou věží Putnou a světově unikátním mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Můžete se po něm projít a ještě se pokochat nádherným výhledem do krajiny.

2

3

Stavba navazuje na pozdně renesanční Huertův palác z roku 1627.  

7

Pod kopcem najdete v bývalém hradním pivovaru restauraci:

8

Měli jsme štěstí na sympatickou starší paní učitelku, od které jsme se dozvěděli, že zde byly v době husitských válek uschovány pět let korunovační klenoty. Upozornila nás nejen na architektonické zvláštnosti objektu, ale provedla nás interiéry zaměřenými zejména na dámskou tématiku. V ložnici si prohlédnete obdobu „módního katalogu“ z 16. – 17. století.

9

Obrázky na zdech představují rozvernější francouzský styl:

10

Papíry na zemi zase katolicky upjatou španělskou módu:

11

Oblečení na dobové rytině napoví, jak se lidé bavili v době renesance (omlouvám se za kvalitu - blesk zakázáno používat):

12

V rokokovém období se stal moderním „návrat k přírodě“, jak dokazuje gobelín:

13

V interiérech zámku najdete i hráčskou komnatu:

14

Jinde kolébku:

16

Poučíte se, jak se rodilo před 500 lety:

19

Interaktivní výklad zaujal i malé děti a věřte, že i můj pětiletý vnuk hodinku a půl poslouchal se zatajeným dechem.

20

V objektu to při nejrůznějších příležitostech o víkendech „žije“. My měli štěstí na přítomnost umělců přibližujících divákům život ve středověku, a tak bylo možno obdivovat ve více či méně autentickém provedení i dobové kostýmy „naživo“,

21

25

28

stejně jako ve stáncích, kde „krojovaní“ prodavači nabízeli své produkty:

29

Tady jsme některé mohli vidět přímo při produkci, kdy bavili velké i malé diváky:

26

27

28

Zvláštní díky patří panu sokolníkovi, který se kvůli mému focení převlékl do historického kostýmu (jelikož ten jarní den téměř mrzlo, postával se svými svěřenci v zimní bundě).

30

Chtěla jsem mu předat vizitku našeho magazínu, ale zapomněla jsem, a tak když jsem vizitky předávala pánům ve zbroji a dámám v kožíškách, v letu za zbytkem rodiny nahlas vykřikla:“Jo a prosím vás, dejte jednu taky támhle tomu pánovi s ptákem, on byl tak hodnej, že se kvůli mně svlíkl!“  

Následoval výbuch huronského smíchu jak herců, tak i okolo procházejících návštěvníků. Synek se za mě holt zas jednou asi styděl... přítel ne, ten už je zvyklý!

Pokud vás zaujaly Velhartice coby výletní cíl a současně oceníte i nejrůznější akce a historické produkce, přinášíme tipy na ty nejbližší:

  • Hradozámecká noc 27. 8. 2016 –27. 8. 2016 od 20.00: Divadelní představení Noc na Karlštejně (divadlo TYJÁTR Horažďovice)
  • Buškova číše na hradě Velhartice 24. 9. 2016 – 25. 9. 2016: Divadelní prohlídky hradu  spojené s ochutnávkou vín připravených na hostinu k poctě sv. Václava a příjezdu Karla IV. (kejklíři, hudebníci, tanečníci)
  • Zamykání hradu Velhartice 28. 10. 2016 od 12.00: Běžecký závod o hradní klíč (doprovodný program, ohňostroj, lampionový průvod)

Přečtěte si také:

Reklama