Dopovat tělo léky, které příznaky chřipky či nachlazení jen utlumí, se příznivcům alternativních léčebných metod nechce. Natož pokud jde o děti. Je ale možné jim i nasadit homeopatika? Nebo by se měli rodiče vždy poradit s odborníkem? Na to už jsme se zeptali MUDr. Karoliny Kuzmiakové.

Můžeme dětem naordinovat homeopatika sami od sebe, nebo je lepší zajít za odborníkem?
Návštěva odborníka v případě podávání homeopatických léků není nezbytná. Rodič by ale měl mít určité znalosti (zkušenosti) s homeopatickou léčbou. Podobně jako je všeobecně známo, kdy podat například léky „klasické medicíny“ na snížení teploty. Ostatně i teplotu lze snížit pomocí homeopatické léčby. Než tyto zkušenosti rodič nabyde, bylo by vhodné poradit se s odborníkem.  Na našem trhu jsou k dispozici i polykomponentní přípravky, například k léčbě kašle, které rodičům homeopatickou léčbu usnadní. 

homeopathy

Co když děti jen pokašlávají, smrkají, mají jen lehčí formu nachlazení? Lze spoléhat na to, že brzy odezní, nebo by měli rodiče postupovat jako u běžného nachlazení?
Rodič zpravidla v případě běžného nachlazení dítěte nevyhledává pomoc lékaře, ale „ordinuje“ léky dle svého uvážení, zkušenosti, povědomí. Obdobně může postupovat i v případě homeopatické léčby. Než získá vlastní zkušenost (děti bývají nachlazené opakovaně a mnohdy, bohužel, v krátkých časových odstupech), může využít rady odborníka. Například homeopaticky vzdělaného lékárníka či lékaře.

Jsou homeopatika vhodná pro děti i jako prevence?
Ano, homeopatika je vhodné podávat dětem i preventivně. Tedy ještě před nástupem nemoci. Například v chřipkovém období, v případě onemocnění virózou u členů rodiny, ostatních dětí v kolektivu a podobně.

Od kolika let můžeme dětem homeopatika podávat?'
Věková hranice pro podávání homeopatik neexistuje. Dětem je možné homeopatické léky rozpouštět ve vodě.

Zabírají homeopatika u dětí třeba i na zánět středního ucha, který je často trápí?
Ano, homeopatické léky jsou účinnou léčbou i v případě zánětu středního ucha. Je možné podávat je samostatně, případně v kombinaci s léky „klasické“ medicíny.

Čtěte také: