Všechny jsme to zažily, když nám bylo pět nebo deset, možná i patnáct. Jenom některé z nás to ale „drží“ i v dospělosti. O dospělých ženách, které tím trpí, si my ostatní myslíme, že nejsou úplně v pořádku, ony totiž milují idoly!
Idol 1 – Brad Pitt
Eva je rozkvetlá šaramantní čtyřicátnice, která je sama, má svého psa a papouška, je ve společnosti oblíbená a žije spokojeným životem. Nemá žádného partnera, ale má velkou lásku. Miluje totiž k zešílení Brada Pitta, všechny filmy s ním viděla mnohokrát, má doma jeho fotografie a plakáty z časopisů typu Bravo. O své lásce k Bradovi, vlastně spíše lásce s Bradem, hovořila jako o zcela normální reálné záležitosti. Zlom v jejím životě nastal v letošním roce, kdy se jí Brad oženil. Prožívala jeho ztrátu jako osobní tragédii, chovala se jako znenadání opuštěná žena.
Slovo odborníka: Osamělé ženy si někdy láskou k filmovému idolu vyplňují životní prázdnotu, neštěstím ovšem je, když prožívají svůj platonický vztah jakoby v reálné rovině. Evě bych doporučil návštěvu psychologa.
Idol 2 – senátor Václav Fischer
Blanka je vdaná, má dvě děti a žije poněkud stereotypním způsobem života. Její život se ničím nevymykal normálnímu modelu, dokud asi před pěti lety nepotkala Václava Fischera, tehdy ještě jenom úspěšného podnikatele. Setkali se v Kaprově ulici v jeho cestovní kanceláři, kde Blance pan Fischer podržel dveře, když vycházela. V tom okamžiku se do něj bláznivě zamilovala a drží ji to dodnes. Fandila mu v senátorských volbách, sleduje jeho život z povzdálí a úplně ji zlomily zprávy o jeho nestandardní sexuální orientaci. Blančin manžel o této platonické lásce ví a připadá mu legrační.
Slovo odborníka: Blanka je typickou představitelkou žen, které hledají únik z manželského stereotypu. Z morálních nebo jiných důvodů se nesnaží řešit tuto situaci útěkem k reálnému milenci, ale našla si platonický vztah, který citovou prázdnotu v jejím životě vyplňuje. Pozitivní je, že pro tento platonický vztah zřejmě nikdy nedojde k rozbití vztahu s manželem, ovšem je třeba udržet jej v kontrolovaných mezích.
Idol 3 – Petr Kolář
Do divadla Kalich dochází pravidelně na představení Hamleta jedna a tatáž dívka. Hamleta už viděla asi padesátkrát, vyžaduje dokonce množstevní slevy na vstupenky. To všechno proto, že k smrti miluje zpěváka Petra Koláře. Všichni v divadle to vědí, ona dívka o své lásce hovoří se šatnářkami i prodavačkami vstupenek. Problémem je to, že zmíněná (nebo umíněná?) divačka svému okolí svůj vztah s idolem předkládá jako reálnou věc, diví se, že jí Petr nenechal lístky v pokladně a podobně.
Slovo odborníka: V tomto případě se již nejedná o obyčejnou platonickou lásku k idolu, tato dívka se chová patologicky a doporučoval bych okamžitou návštěvu psychiatra nebo psychologa.