Hlavní roli v dnešním příběhu nebude hrát žena. I když… Kvůli jedné to všechno vlastně začalo. Nedá mi to nepodělit se s vámi o nevšední zážitek z jedné unikátní výstavy, kterou jsme zhlédli v uplynulém víkendu v Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Má název Die Welt von Fabergé a bohužel končí už tuto neděli. K vidění je sto šedesát klenotů z Kremelského muzea a Fersmanova mineralogického muzea v Moskvě. Největším tahákem jsou samozřejmě velikonoční vajíčka vyrobená pro rodinu Romanovců. Carská vejce Fabergé…

Počátky nejslavnější klenotnické petrohradské firmy Fabergé sahají do poloviny devatenáctého století. V roce 1842 se klenotník Gustave Fabergé (1814–1893), potomek francouzských hugenotů žijící v Německu, rozhodl přestěhovat do Petrohradu a založit tam zlatnickou dílnu. Měl štěstí. Jeho dílna má přímo VIP adresu – v blízkosti Zimního paláce, sídla ruských carů. Brzy získává pověst zručného řemeslníka.

V Petrohradě se ožení a zde se mu narodí syn Peter Carl (1846–1920). Tomu umožní studovat na prestižním petrohradském německém gymnáziu a poté ho posílá na zkušenou po Evropě. Carl navštíví Francii, Německo, Itálii, studuje umělecké slohy a získává zkušenosti u nejlepších zlatníků své doby. V šestadvaceti letech přebírá otcovu úspěšnou firmu a brzy dokazuje, že se dostává do nejlepších rukou. Také on se v Petrohradě ožení a má čtyři syny. Sídlo firmy přestěhuje na ještě lepší adresu, na ulici Bolšaja Morskaja 12. Není to daleko od původního sídla jeho otce.

Vzpomínka na Azov

Vzpomínka na Azov z roku 1891, jedno ze čtyř vajec Fabergé na výstavě Die Welt von Fabergé v KHM ve Vídni

Občas se u něj zastaví na drobný nákup mladá carevna Marie Fjodorovna či její manžel Alexandr III. Spřátelí se. Car pak pověří mladého klenotníka restaurací tzv. skytského pokladu. A Fabergé nezklame! Car si navíc objedná i repliky klenotů tohoto pokladu. I to zvládne Carl Fabergé se svými spolupracovníky tak bravurně, že vzbudí zaslouženou pozornost a je oceněn zlatou medailí na Všeruské výstavě v Moskvě v roce 1882. A právě v tomto roce začíná ve firmě pracovat jeho o šestnáct let mladší bratr Agathon (1862–1895), velice šikovný kreativní muž.

Car Alexandr III. nesmírně miluje svou manželku Marii Fjodorovnu, která byla nejen mimořádně krásná, ale také oblíbená. S vrozeným taktem dokázala krotit výbušnou povahu svého manžela. Byla původně snoubenkou Alexandrova staršího bratra careviče Nikolaje. Alexandr ji ale tajně miloval už tehdy, a když bratr zemřel, vyjevil jí své city a požádal ji o ruku. K dvacátému výročí zásnub ji chce car obdarovat něčím opravdu mimořádným. To je pravá chvíle pro firmu Fabergé. Carl se svými spolupracovníky na neobvyklém daru pracuje téměř rok. Tajně. Slibuje carovi, že carevnu určitě překvapí. Povede se mu to dokonale! Původně nenápadné velikonoční vejce v sobě skrývá miniaturní zlatou slepičku, diamanty posetou carskou korunu a rubínové minivajíčko. Carevna je nadšená! To bylo v roce 1885. Od této chvíle se zakázky hrnou ještě víc. A Carl Fabergé  chystá pro carskou rodinu každoročně nové překvapení v podobě originálního velikonočního vejce.

Když v roce 1894 car Alexandr III. nečekaně umírá, jeho syn a nástupce Mikuláš II. v tradici pokračuje. Objednává však vždy vejce dvě – jedno pro svou matku a druhé pro svou milovanou choť Alix.

MagistrálaTranssibiřská magistrála – vejce z roku 1890 - i tato nádhera byla k vidění na výše zmiňované výstavě ve Vídni

Poslední šťastné Velikonoce prožije ještě carská rodina v roce 1914. Velikonoční vejce skrývá nádherné miniatury pěti carských dětí. V následujících letech je už s příchodem války všechno jinak. Velikonoční vejce jsou méně okázalá. Většina zaměstnanců firmy musí do armády. A firma se přizpůsobuje novým podmínkám - začne vyrábět odznaky pro ruské vojáky. A po bolševické revoluci je ještě hůř! Car je i s celou rodinou zajat a popraven, do vězení se dostává i Carl Fabergé. Ten má ale přece jen trochu víc štěstí. Jeho zaměstnanci se zasadí o jeho propuštění. Na poslední chvíli se mu podaří uprchnout z Ruska do západní Evropy. Zde ve švýcarském Lausanne v roce 1920 carský klenotník, kterému se přezdívalo Cellini severu, s nímž bývá srovnáván, umírá…

 

Kolik vajec vlastně firma Fabergé vyrobila? Uvádí se, že jen pro carskou rodinu jich bylo padesát. Jejich dnešní hodnota je nevyčíslitelná. Byl si toho vědom i Stalin, který jich už v roce 1927 z finančních důvodů několik do zahraničí prodal.

 

Malá zajímavost:  Růžové průsvitné vajíčko, zhotovené v roce 1902 pro rodinu Rothschildů, bylo v roce 2007 během deseti minut vydraženo ve známém londýnském aukčním domě Christie´s za devět miliónů liber!

 

 

Google

 

 

Na našem webu si můžete přečíst i další zajímavé články:

Reklama