TORONTO - Nechcete-li do sebe cpát léky na snížení cholesterolu, měli byste od základu změnit svůj jídelníček.
Vegetariánská strava je totiž podle kanadských odborníků daleko účinnější než pilulky.

Ačkoliv je pro někoho zeleninová dieta hotovým středověkým mučením a raději sáhne po tabletách, lékaři sami potvrzují, že jimi předepisované medikamenty nejsou zdaleka tak účinné. Kanadský výzkum dokazuje, že speciálně upravený bezmasý jídelníček dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu dlouhodobě sice o něco méně než lék Lovastin, ale působí v těle přirozeněji.

"Jak stárneme, začínáme být náchylní ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi. A ta může způsobit srdeční choroby, takže prevence je velmi důležitá. Náš výzkum se zaměřil na alternativní způsoby výživy, které mohou cholesterol snížit tak dobře jako léky," prozradil vedoucí výzkumného týmu profesor David Jenkins z Univerzity v Torontu.
Zdravě poskládaná vegetariánská dieta kombinovaná s pojídáním mandlí, sóji, obilovin s vysokým podílem vlákniny zvláště klíčků a ječmene, rostlinných sterolů, zeleniny a ovoce přitom působí na tělo jako zázrak.

Odborníci vysvětlují účinnost vegetariánské stravy původem člověka z opice, které byly na stravu obsahující vlákninu, ořechy a rostlinné proteiny zvyklé.  

     
Reklama