Na vegetariánství nebo dokonce veganství nepanují ani mezi lékaři shodné názory. Mnoho z nich je považuje za extremistické a například pro děti za zcela nevhodné. Nicméně, i tak jim přiznávají zároveň mnoho prospěšného. Alespoň pro dospělé.

Doktor Neal D. Barnard se svými kolegy z lékařské fakulty Univerzity George Washingtona ve Washingtonu zjistil, že nízkotučná veganská dieta vede ke zhubnutí. Výsledky studie vědci uveřejnili v zářijovém čísle časopisu American Journal of Medicine, odkud je převzal server www.medicina.cz.

Vědci uvedli, že již dřívější studie potvrdily, že nízkotučná dieta s vysokým obsahem rostlin snižuje tělesnou hmotnost, snižuje rizika kardiovaskulárních nemocí a diabetu a v kombinaci se zdravým životním stylem může pozitivně ovlivnit vývoj aterosklerózy neboli ucpávání cév, které může být předplatným právě na infarkt nebo mozkovou mrtvici. Nicméně dosud žádná studie nepopsala vliv této diety na pacienty s nadváhou.

Už před časem se přitom ukázalo v jiném výzkumu, že vegetariáni, kteří nejedí žádné maso, ale nezříkají se mléčných výrobků nebo vajec, mají až o 77 procent nižší výskyt aterosklerózy a jejich následků infarktů a mozkových mrtvic. Rovněž přibližně stejně nižší úmrtnost mají na rakovinu. U veganů to bylo podobné. Samozřejmě, existují výjimky - pokud třeba někdo zdědí vysokou hladinu choletserolu, ani podobná dieta mu nemusí pomoci.

Nové zámořské studie se účastnilo 64 žen po menopauze - to je zajímavé mimo jiné z toho důvodu, že právě po přechodu klesá ochranný účinek ženských pohlavních hormonů a ženám začínají hrozit choroby srdce a cév stejně jako mužům a zároveň mohou mít větší problémy s váhou. Vědci ženy rozdělily do dvou skupin, z nichž jedna jedla dietu s nízkým obsahem tuků, veganskou dietu a druhá skupina dodržovala nízkocholesterolovou dietu, sestavenou odborníky, v níž se ovšem nehledělo na kalorickou hodnotu. Pacienti během studie neměnili své pohybové návyky. Na začátku studie a za 14 týdnů po jejím zahájení byla hodnocena jejich váha a další ukazatele.

Výsledky studie ukázaly, že průměrná tělesná váha výrazněji poklesla ve skupině s veganskou dietou  - šlo téměř o šest kilo ve srovnání s necelými čtyřmi kilogramy v případě žen z druhé kontrolní skupiny. Veganská dieta zároveň zlepšila metabolismus inzulinu - právě jeho narušení bývá přitom jednou z příčin rozvoje chorob srdce a cév nebo cukrovky.

Na druhou stranu, ani veganská dieta není pro každého, protože ve stravě pak mohou chybět důležité živiny. Lékař Josef Hyánek, který se věnuje právě poruchám metabolismu a vysokému cholesterolu, upozornil před časem na to, že vegetariánům nebo veganům mohou ve stravě chybět zejména bílkoviny a vitaminy skupiny B, a je proto třeba si jejich příjem hlídat a případně je doplňovat jinak. Jejich dlouhodobý nedostatek totiž snižuje imunitu, zvyšuje únavu a brání tvorbě svalů.

 

       
Reklama