Je to strašné, ale takové věci se prostě stávají. Není vždycky možné najít viníka.

Tak jako v případě desetileté holčičky, která v polovině července spadla na táboře ze skály a zabila se. Při táborové hře sešla Michaela z vyznačené cesty a spadla do desetimetrové rokle. Šla poslední, táboroví vedoucí ji zhruba hodinu nemohli najít, a když ji objevili, už byla mrtvá. Nepomohla ani resuscitace, ani přivolaní lékaři s vrtulníkem, kteří se snažili dívenku křísit více než čtyřicet minut. 

Když jsem poprvé tuhle zprávu slyšela, v žaludku mě zastudilo hrůzou a nevěděla jsem, koho mám litovat dřív: Jestli chudáka holku, která už si nikdy žádnou bojovku neužije, její rodiče (jasně, musí se žít dál, ale sakra jak??!!) nebo vedoucí, kteří si tuhle událost, tuhle vinu ponesou s sebou jako kouli na noze po celý zbytek života.
Každý, kdo někdy dělal s dětmi, ví, že už ve chvíli, kdy s nimi nastoupí do vlaku, ocitá se jednou nohou v kriminále. Ti mladší si to naštěstí tak intenzivně neuvědomují (kdyby ano, patrně by se přestalo jezdit na výpravy a přestaly by se pořádat tábory). Když si vzpomenu, s jakou lehkomyslnou důvěrou jsem kdysi vysílala na několikadenní putování za pokladem dívčí družiny, kde nejstarší člence bylo sotva patnáct! A to bylo prosím ještě v době předmobilové. Tehdy mi bylo okolo dvaceti a dneska, když si na to vzpomenu, dodatečně mě polévá studený pot. Náš malý indiánský kmen měl ale štěstí. Kromě nějakého toho bloudění a puchýřů se nikdy nic vážnějšího nestalo, Manitou buď pochválen.

Dnes ráno vydala policie zprávu, že případ malé Michaely pravděpodobně odloží. Podle vyšetřovatelů nikdo z vedoucích nezanedbal své povinnosti, šlo o nešťastnou náhodu. Přesto ještě stále čekají na výsledek pitvy, která jednoznačně určí, jak školačka zemřela. „Nemáme zatím stále pitevní protokol, ale předběžně na 99 procent případ odložíme, nevypadá to, že bychom někoho obvinili. Kriminalisté nenašli žádné nesrovnalosti nebo pochybení v práci táborových vedoucích," uvedla mluvčí prachatických policistů Radka Sovová.
Rodiče dívenky čekají s případnými dalšími kroky na definitivní závěr vyšetřování. Prachatičtí kriminalisté, kteří případ vyšetřují, odhadují, že pitevní protokol dostanou pravděpodobně do týdne. Vedení Pionýra, pod který dětský tábor na jihu Čech spadal, s podobným závěrem vyšetřování počítalo. Také proto, že vedoucí tábora má letité zkušenosti.
Ani my jsme tam nenašli žádné pochybení konkrétního člověka, spíše tato tragédie byla souhrou nešťastných náhod, které se mohou stát kdykoliv a kdekoliv," řekl koordinátor projektu Opravdu dobrý tábor z ústředí Pionýra Jakub Kořínek.

Myslíte si, že by měli vedoucí za smrt holčičky „pykat“?
Nebo jsou už potrestaní až dost?
Můžou podle vás i nadále pracovat s dětmi?

Reklama