Děti by se měly kulturně vzdělávat už odmalička, ohýbat proutek, dokud je mladý, jak se říká. Myslím, že vše, co se dětem dostane v raném věku, se později v dobrém zúročí. A to se týká nejen čtení knížek, návštěv divadel, koncertů nebo výstav. Jak jsou na tom vaše děti, milé ženy-in?

Kultura

K dnešnímu tématu mě inspirovala Hanka Strejčková. Znáte ji sice jako naši laktační poradkyni, ale vlastně jsem vám ani nestačila říct, že sama má tříletou dceru, které se snaží maximálně věnovat, i když je časově velmi vytížená.

Když jsme si domlouvaly termín rozhovoru, našla „mezeru“ mezi návštěvou klientky a Rudolfinem, kam šla se svou malou dcerou na koncert. Řekla mi, že chce využít možnosti, kdy je koncert v odpoledních hodinách a pro tak malé děti přístupný.

Zeptala jsem se udiveně: „Tříleté dítě na koncert, není to trochu brzy? Nebude se nudit?“
„Ne, dítě je v tomhle věku zvídavé a zajímá ho vše nové,“
odpověděla mi. Neměla jsem důvod jí nevěřit.

Děti jsou jako houby a rodiče jsou pro ně vzorem. Když budeme žít kulturně my, nevyrostou z našich dětí kulturní barbaři.

Moje neteř vodí své kluky předškolního věku (3 a 5 let) do loutkového divadla. Je to pro ně vždycky obrovský zážitek, o kterém pak nadšeně vypráví. A nejen to. Občas si sami „postaví“ improvizované jeviště, deka se promění na oponu, plyšáky na loutky a pohádku přehrávají. Vždycky takhle „zatknou“ rodiče a všechny, co jsou na dosah a mají vděčné publikum. Je až obdivuhodné, co si všechno ze hry pamatují a jak dokážou improvizovat a dotvářet si svůj vlastní scénář.

Děti jsou úžasné „opičky“ a my dospělí bychom toho měli využít. Vzpomněla jsem si na své dcery, když byly v tomto věku. Vodila jsem dokonce na operu a balet a musím říct, že z toho zážitku žily ještě hodně dlouho potom. Měla jsem nahrávky, které si pouštěly v televizi. Vždycky si oblékly šatičky, ověšely nějakými záclonami a „baletily“. Bylo kouzelné je pozorovat.

Dnes lituji, že jsem té jejich chuti víc nevyužila. Možná, že by dnes vyměnily facebook za divadlo nebo koncertní sál. Ale možná v nich nějaké semínko lásky ke kultuře přece jen zůstalo a ještě se k ní vrátí.


 

  • Jak jsou na tom s kulturou vaše děti, milé ženy-in?
  • Vodíte je do divadel, na koncerty, nebo alespoň na výstavy?
  • Kdy jste byly naposledy na nějaké kulturní akci?
  • Máte vy sama zájem o kulturu? Předáváte ho svým dětem?
  • Čtou knihy? Umí nějakou lidovou písničku?
  • Jak je to s kulturou v místě vašeho bydliště? Chodí vaše děti na kulturu alespoň se školou?
  • Navštěvují nějaký umělecký kroužek? Mají na něco talent?

Pochlubte se a napište nám na naši známou adresu: redakce@zena-in.cz

Mám pro vás přichystaný krásný dárek. Dvě vstupenky na unikátní výstavu Pražské salony a úžasný make-up značky Avon, kterým se můžete přikrášlit, až tam se svým potomkem půjdete

dárek

 

Reklama