Dovolená je zasloužená část roku pro většinu z nás. Čas plný relaxace, odpočinku, dobré nálady a neopakovatelných zážitků. Tedy až na tu dlouhou cestu, která nás dělí od vysněného cíle. Několikahodinové sezení v autě či letadle je nejen nepohodlné, ale může nám přivodit i vážné zdravotní komplikace např. v podobě cestovní trombózy!

Trombóza je vznik krevní sraženiny, neboli trombu, uvnitř cévy. Dochází při něm k omezení průtoku krve, která koluje naším oběhovým systémem. Příčiny jsou nejrůznější – od vrozeného sklonu ke zvýšenému srážení krve, přes poškození žilní stěny při operaci či úrazu, stresové situace, obezitu, kouření, užívání antikoncepce, nebo zpomalení průtoku krve právě v důsledku dlouhého sezení při cestování nebo nejčastěji i kombinací několika uvedených faktorů. Pokud se tedy chystáte na delší cestu autem či letadlem, rozhodně byste měli zbystřit a být připraveni.

Riziko cestovní trombózy

cévaRiziko cestovní trombózy se obecně zvyšuje až čtyřnásobně v případě, že vás čeká cesta delší než čtyři hodiny. Hlavním problémem je, že člověk sedí v jedné poloze s minimálním pohybem dolních končetin. Tím se vyřadí z funkce tzv. svalová pumpa, která napomáhá toku krve proti zemské gravitaci. Zvláště, když se k tomu přidá těsné oblečení a malý prostor pro nohy, který je typický pro auto i letadlo, může velmi snadno dojít ke zpomalení toku krve v nohách a zvyšuje se tak šance na vznik krevní sraženiny. Další problém, který napomáhá vzniku trombů při cestování, je i snížený příjem tekutin, který zhoršuje plynulé proudění krve.

Trombóza však sama o sobě život neohrožuje. Avšak velmi nebezpečný je okamžik, kdy se cestující po přistání postaví. V tu chvíli se opět proudění krve obnoví a hrozí utržení trombu. Ten může putovat krevními cévami až do plic, kde může ucpat jednu z plicních krevních cév a nastává plicní embolie. V případě, že postižený nedostane okamžitou lékařskou pomoc, zpravidla umírá.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, kteří mají sedavé zaměstnání, hodně cestují, starší lidé či lidé s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, nadváhou, kuřáci nebo lidé, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu. A čím více rizikových faktorů, tím nebezpečnější. „Obecně se pak rozlišují tři základní předpoklady ke vzniku trombózy, kterými jsou zpomalení proudu krve (například po operaci či při dlouhých letech), změny srážlivosti krve, anebo jako následek úrazu či aterosklerózy, kdy může dojít k poškození povrchu cévní stěny a tedy k následnému ucpání cév,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.

Jak se chránit?

Obecně se pro minimalizaci vzniku trombózy doporučuje dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, dbát na dostatek pohybu, vyhýbat se stresovým situacím, apod. Vyzkoušet můžete i doplněk stravy SanguiFLOW®. Unikátní přírodní produkt obsahuje speciální rajčatový koncentrát Fruitflow®, který přispívá ke správnému krevnímu průtoku v cévách a přirozeně podporuje zdravý průtok krve i v těchto rizikových situacích.

A co dělat, pokud už sedíte v autě či letadle? Doporučuje se pít dostatek tekutin po celou dobu cesty, omezit jakékoliv léky a alkohol, volit pohodlný oděv, pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama a každé dvě hodiny se projít střídavě po špičkách, plných chodidlech a po patách.

SanguiFLOW®

TIP: Je dobré zaměřit se na péči o svůj kardiovaskulární systém a vyzkoušet doplněk stravy SanguiFLOW®  společnosti Generica. Tento unikátní přírodní produkt obsahuje speciální rajčatový koncentrát Fruitflow®, který přispívá ke správnému krevnímu průtoku v cévách, což je pro normální funkci kardiovaskulárního systému důležité. Vícenásobné studie potvrzují, že rajčatový extrakt Fruitflow® snižuje shlukování krevních destiček. Součástí je také extrakt z vinné révy, který přispívá k optimálnímu krevnímu tlaku.

Při jednorázovém užití tablety SanguiFLOW® účinek začne fungovat po 1,5 hodině a chrání člověka po dobu 12 – 18 hodin.  Při pravidelném užívání jedné tablety denně je efekt během celého období užívání stálý. Vyzkoušejte jedinečný doplněk stravy SanguiFLOW® a nebuďte lhostejní ke svému zdraví. Na níže uvedeném webu si můžete otestovat, jak na tom jste právě Vy a shlédnout krátké video k tématu.

www.sanguiflow.cz

Reklama