Asi všichni se více méně obáváme období, ve kterém se naše děti začnou zajímat o sex a ptát se na něj. Jak jim odpovědět a jak se vůbec k tomuto tématu postavit?
Odpovědi nejsou jednoznačné, ale je třeba se na ně připravit a být v tomto období pro své děti oporou.
Není třeba dlouho otálet a své děti podceňovat. Oddalování problému a nalhávání si odvádějících argumentů "vždyť on/ona je ještě malá" nejsou na místě. 
Na otázky ohledně sexu se tak můžeme nakonec dočkat odpovědi "a co potřebuješ vědět, mami"...

Náš, rodičovský pohled na sex, zvláště na ten v pubertálním věku, je velmi rozdílný.
Někteří z dospělých mají pocit, že pohlavní styk mimo manželství není správný, bez ohledu na věk. Jiní mohou tolerovat předmanželský sex, ale ne mladistvým do devatenácti let. Další skupina lidí se zase může domnívat, že sexuální styky nejsou nijak nevhodné ani pro dospívající, za předpokladu, že k nim již dozráli.

Tato rozdílná stanoviska se řídí našemi různými zkušenostmi, případnou vírou a možná i prostředím, ve kterém žijeme. Avšak nejsou nijak ve vztahu k sexu v pubertě nijak významná. Jak říká psycholog Lawrenc Bauman, v dnešním světě příliš nezáleží na tom, s čím dospělí souhlasí a s čím ne. Někteří dospívající se sexem počkají, jiní ne - a nebudou se přitom ohlížet na přání svých rodičů.

Podle odhadů má se sexem zkušenost 50 % školáků a středoškoláků a k jejich první sexuální zkušenosti dochází v průměru ve věku šestnácti let. 

Problém, který z tohoto vyplývá, není tedy, zda sex mladistvým povolit či zakázat.
Důležité je vědět, jak se nejlépe zachovat, pokud se váš "puberťák" právě prodírá obdobím první sexuální zkušenosti.
Je na nás rodičích, abychom jim v tomto těžkém období dospívání a poznávání byly oporou. Co se sexu týče, měli bychom je vhodně informovat a pomoci jim se vyvarovat případných nepříjemných zážitků.

Od jakého věku je sex vhodný?

Na tuto otázku je přetěžká odpověď a zřejmě žádný z odborníků, kteří se touto problematikou zabývají, nejsou schopni podat určitou odpověď.
Některé děti jsou na sex, psychologicky i fyziologicky, připraveni velice brzy, jiné až mnohem později.
Zajímavostí ohledně lidské sexuality je, že malí chlapci prožívají svou první erekci již v těle matky. U ještě nenarozených holčiček, se ve stejné době začíná tvořit vaginální sekret, který zvlhčuje pochvu a usnadňuje celý pohlavní styk.

Trefné vyjádření ohledně mladistvých je uvedeno v knize "Jak přežít pubertu". Zde odborníci Lawrenc Baumann a Robert Rich říkají:
"Bez ohledu na pomíjivou povahu dětské lásky věřím, že je právoplatnou formou lidské lásky, kterou by rodiče měli brát vážně. Dospívající, kterých se zmocňuje, ji vážne berou. Přestože velmi pravděpodobně rychle přejde, dokud trvá, mohou k sobě být oba mladiství neodolatelně přitahováni sexuální vášní. Jestliže k sobě vzájemně cítí opravdovou lásku, jsou možná na pohlavní styk psychicky připraveni."

V jakých situacích by měli být dospívající od pohlavního styku zrazováni?

V každém případě pro ně není vhodný vztah, ve kterém je zájem o sex jednostranný. Dá se říci, že v mnoha takových případech, lze více či méně mluvit o zneužívání. Zopakujte dětem, ať nikdy nedělají to, co opravdu samy nechtějí.
Dále se může přihodit, že důsledky puberty naše děti nutí k jakési dětské promiskuitě.
Chlapci chtějí být "velkými frajery" a dívky těmi zkušenými a oblíbenými mezi chlapci. Jen tato fakta je potom mohou dovést k tomu, že vlastně dělají co nechtějí, a to jen proto, aby byli populární.

Nebezpečí otěhotnění

Všichni asi víme, jak je důležité naše děti dobře a včas informovat.
Přimlouvám se za to, udělat to raději dříve než později. Diskuze o riziku otěhotnění a různých způsobech, jak mu předcházet ještě neznamená, že omlouváte pohlavní styky mezi dospívajícími dětmi. Pokud máte doma dospívající dítě a stále se k této rozmluvě jen odhodláváte, udělejte to dnes.

Je správné je pouštět na rande?

Kdysi dávno se mladí muži dvořili dívkám před bedlivými zraky gardedam. V některých společenstvích je tomu tak dodnes. Naše civilizace ale tuto praxi zavrhla. Není prostě možné jít s dospívajícím dítětem na jeho rande a dávat pozor.
Je však možné, a to bychom právě udělat měli, stanovit určitá pravidla chování během schůzek. Dohodnout se s dítětem na pravidlech, kterými by se mělo řídit.
Přitom je třeba vzít v úvahu, co je mezi vrstevníky našich dětí "normální", a snažit se toto vzít při našich výchovných přednáškách v úvahu. Takto bychom se měli snažit skloubit naše s jejich představami, a sestavit tak seznam zásad, které je nutno dodržovat.
Jestliže například vaše dítě řídí auto nebo motocykl, je nutné mu znovu říci, že alkohol a drogy jsou v tuto chvíli absolutně zakázány. Vysloužíte si tím zřejmě ono klasické "já vím, mami!", ale vždy je lepší tuto radu zopakovat.

Závěrem je třeba zdůraznit, že na naše děti bohužel v této době více než kdy předtím, číhá nebezpečí pohlavních chorob, včetně a hlavně AIDS. Řekněte jim o kondomu a nastiňte nebezpečí, která jim bez jeho použití hrozí.
Dle statistik téměř polovina teenagerů přiznává, že kondom nepoužívá.

Pokud se budete řídit všemi radami z článku, můžete být klidní.
Udělali jste maximum pro to, aby vaše děťátko prošlo pubertou a prvními sexuálními zkušenostmi bez velkých ztrát na duši i na těle.
Můžete se zklidnit, jelikož, jak zde bylo citováno, oni si stejně nakonec udělají vše po svém. 

No právě tak, jak jsme to kdysi udělali my.

 

Zdroje:  Sylvia Schneiderová, "Na co se ptaji", nakl. Knižní klub, Pragma 1996
            Lawrenc Bauman, Rober Rich, "Jak přežít pubertu", nakl. Lidové Noviny 2001 

__________________________________________

Některé dřívější články na toto téma
Sexuální výchova - ano či ne?
Dokdy jsou děti malé na informace o sexu?
Sexuální výchova

                       
Reklama