horor-seznm-i-text.jpg
Foto: Shutterstock

Na základě naměřené tepové frekvence v průběhu a bezprostředně po sledování byla účastníkům změřena tepová frekvence. Již druhým rokem po sobě se projekt „Science of Scare“ od Broadband Choices rozhodl vědecky dokázat, který horor je skutečně nejděsivější. Tým po experimentu uvedl: „Naše vědecká studie sledovala srdeční frekvenci v některých z nejznámějších hororových filmů na světě. Pozvali jsme 250 „obětí“ jejichž úkolem bylo shlédnout 40 filmů pečlivě vybraných podle seznamu sestaveného filmovými kritiky. Jakmile jsme měli náš užší výběr, vybavili jsme naše účastníky monitory srdečního tepu a pozvali jsme je do našich speciálně navržených „křičících místností“, aby sledovali filmy v průběhu několika týdnů pod lékařským a výzkumným dohledem.“

Za úplně nejděsivější horor posledních let byl označen snímek Sinister z roku 2012. Které další filmy mu ale šlapou na paty?

Děsivé dědictví
Film z roku 2018 vznikl pod dohledem režiséra Ari Astera. „Horor pro lehce náročnějšího diváka, kterému nevadí plíživější tempo a absence žánrových klišé a lekavých obrazů, a naopak docení více rozpitvávající dialogy a inovativní způsob vyprávění jinak tradičního hororového příběhu. Minimalistický, téměř neustále přítomný znepokojující soundtrack. Originální vizuální hrátky se zasazením postav do prostoru se symbolicky surreálnem pojetím dějiště hrůzy,“ říká jedna z kritik na stránkách Československá filmové databáze.

V zajetí démonů
Manželé Roger a Carolyn Perronovi se se svými pěti dcerami přestěhují do zchátralého domu na statku v Harrisville na Rhode Islandu. Jejich pes ale odmítá do domu vstoupit. Už během první noci se začínají dít paranormální události. Ozývají se zvláštní zvuky, v určitý čas se zastaví všechny hodiny, obrazy padají samy od sebe a všichni mají pocit, že v místnosti s nimi někdo je. Jedna z dcer má noční můry, ve kterých se setkává s děsivým démonem, který jí říká, že chce, aby její rodina zemřela. Na statek přijíždějí vyšetřovatelé paranormálních jevů Ed a Lorraine Warrenovi. Snímek byl kromě své nesporné děsivosti také hodnocen uživateli jako 194. nejoblíbenější film všech dob, a to napříč žánry.

Insidious
Film z roku 2010 vznikl v americko-kanadské produkci. První díl této stejnojmenné trilogie pojednává o příběhu rodiny učitele Joshe Lamberta, jeho ženy Renai a jejich dětí. Příběh začíná v rodinném domě, kde se začnou dít divné věci. Od děsivých zjevů v dětských pokojích, až po neznámý hlas ve vysílačce, který naznačoval, že zde nejsou rodinní příslušníci ani trochu vítání. Jednoho dne se jeden ze synů, Dalton Lambert, neprobudí. Doktor sice konstatoval, že je v kómatu, ale médium Elise Reiner na to má jiný názor. Podle ní se tělesná schránka malého Daltona sice nachází v tomto světě, to se však nedá říct o jeho duši. Z důvodu podivných událostí se rodina přestěhuje do jiného domu, ani to však nepomůže.

Host
Celý snímek byl totiž natočený za pouhých 12 týdnů přes aplikaci Zoom video, přičemž jeho stopáž je pouze 56 minut. Film vznikl v rámci lockdownu kvůli pandemii koronaviru, sleduje skupinku mladých lidí, kteří se rozhodnou přes online chat vyvolávat duchy, aby s nimi mohli komunikovat. Věc, kterou nakonec vyvolají, příliš přátelská nebude. Pozvou tím nevědomky do našeho světa démona. Postupně se jednotlivým účastníkům videohovoru začínají dít podivné věci a skupina kamarádů si pomalu uvědomuje, že začíná jít o život.
 
 
 Zdroj: Broad band choices UKNerdflix, Československá filmová databáze, Wikipedie