Kdo by si občas nepřál přečíst druhým myšlenky? V blízké budoucnosti to asi nebude, ale vědci už mají slušně nakročeno změnit přání v realitu. Ve Francii se jim podařilo vložit do mysli vzpomínku.

V nové studii publikované v odborném medicínském časopise Nature Neuroscience se vědci pochlubili úspěchem při pokusu na myších. U několika hlodavců odborníci vybudovali pozitivní vztah ke konkrétnímu místu, zatímco spali. Myším i lidem je totiž vlastní, že si jejich mozek během spánku přehrává uplynulý den, a tím ukládá nově nabyté vědomosti. Když tato část mozku dostane během přehrávání vzpomínek ve spánku elektrický výboj a spojí se u myší se stimulací neuronů, jejichž aktivita způsobuje očekávání odměny, dá se mluvit o vložení falešného obsahu do mysli.

Tento pokus by mohl být do budoucna užitečný i pro léčbou posttraumatického šoku. Úprava vzpomínek by měla zcela nahradit náročnou a dlouhotrvající terapii. Pacientům by lékaři během spánku mohli stimulovat tu část paměti, která uchovává traumatické vzpomínky, a namísto nich do ní vkládat příjemné pocity.

 

mys

Reklama