Čeští vědci oznámili průlom v oblasti vývoje protinádorových vakcín, které jsou použitelné u dětí s vysoce rizikovými druhy rakoviny. Tento objev by mohl znamenat průlom v léčbě těchto onemocnění. Účinnost těchto vakcín prokázala studie, kterou letos v létě otiskl mezinárodní odborný časopis International Journal of Cancer.

861baf612185f-obrazek.jpg
Foto: PreciousJ/Shutterstock

Jak fungují protinádorové vakcíny

V první řadě je třeba upřesnit, že se nejedná o žádné preventivní vakcíny, jako je například očkování proti chřipce nebo tetanu. Tyto látky jsou určeny malým pacientům, kteří se léčí s onkologickou diagnózou. Základní princip těchto vakcín spočívá ve schopnosti stimulovat imunitní systém pacienta, aby rozpoznal a zničil nádorové buňky. Tím se tělo aktivně zapojuje do boje proti rakovině a může být dosaženo nejen vyléčení, ale také prevence návratu nemoci.
V posledních letech se technologie imunoterapie významně posunula. Díky genetickému inženýrství a pokrokům v oblasti molekulární biologie je nyní možné vytvořit vakcíny, které jsou specificky zaměřené na konkrétní typy nádorů. U dětských pacientů, jejichž imunitní systém je stále ve vývoji, je tento přístup obzvlášť důležitý, protože tradiční chemoterapie a ozařování mohou mít závažné vedlejší účinky na jejich zdraví.

Z čeho se vakcína vyrábí

Protinádorové vakcíny z takzvaných dendritických buněk byly pro klinickou studii vyvinuty a připraveny v laboratořích Farmakologického ústavu a Centra excelence CREATIC LF Masarykovy univerzity, kde působí výzkumná skupina Národního ústavu pro výzkum rakoviny vedená Lenkou Zdražilovou Dubskou. „Vstupním materiálem pro výrobu personalizované vakcíny jsou bílé krvinky získané od pacienta odběrem krve,“ uvedla vědkyně. Dendritickým buňkám se pak předloží k pohlcení části buněk odebraných z pacientova nádoru a ve formě injekcí se podají zpět pacientovi. V těle pak takto upravené dendritické buňky tyto fragmenty nádoru mohou „ukázat“ dalším buňkám imunitního systému, zejména T-lymfocytům. Ty se je naučí rozpoznávat a podle nich vyhledávají rakovinu v těle a bojují proti ní.

64bb5487c4331-obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem Lenky Zdražilové Dubské

Klinická studie

V rámci klinické studie se podařilo vědcům prokázat, že v kombinaci se standardní léčbou je aplikace protinádorových vakcín opravdu účinná. Ve studii vědci zkoumali 48 pacientů do 20 let věku s vysoce rizikovými nádory, především sarkomy a nádory centrálního nervového systému. Dostávali standardní a individualizovanou léčbu, v určitém okamžiku jim byla podána i protinádorová vakcína. Po její aplikaci se podařilo dostat rakovinu pod kontrolu u více než poloviny nemocných dětí.

„Větší efekt měla vakcína u pacientů, kteří zatím podstoupili méně různých terapií, tedy u nichž ještě nedošlo vlivem léčby k úplnému vyčerpání jejich vlastního imunitního systému. To by podporovalo zařazení vakcín do časnějších fází léčby vysoce rizikových pacientů,“ vysvětlil přednosta Kliniky dětské onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno a vedoucí jedné z výzkumných skupin Národního ústavu pro výzkum rakoviny Jaroslav Štěrba.

Budoucnost léčby

Vývoj protinádorových vakcín pro děti je bezesporu významným krokem vpřed v boji proti rakovině. Navzdory slibným výsledkům je stále nutné provést rozsáhlé klinické studie, aby se potvrdila účinnost a bezpečnost těchto vakcín. Existuje nicméně naděje, že tyto vakcíny ještě více otevřou dveře k personalizované medicíně, kde by každý pacient dostával specifickou léčbu na základě svého genetického profilu a typu nádoru. I když je stále mnoho otázek, které je třeba zodpovědět, naděje, kterou tento pokrok přináší rodinám a pacientům, je obrovská. Tento objev znovu ukazuje, jak důležitý je výzkum a podpora vědy v boji proti smrtelným nemocem.

Zdroj informací: odborníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny

Naše články: