Doktor Philippe Froguel se svými kolegy z Pasuetrova insitutu ve francouzském  Lille našli gen, který podle nich výrazně zvyšuje riziko, že jeho nositele postihne cukrovka 2. typu a že rovněž bude mít sklony k obezitě. Tuto zprávu vědci uveřejnili v červencovém on-line čísle časopisu Nature Genetics, odkud jej převzal tuzemský medicínský server www.medicina.cz. Cukrovka neboli diabetes 2. typu je onen typ vyvíjející se v průběhu života, jehož riziko lze zvýšit nebo snížit životním stylem.

Vědci dali genu poněkud krkolomný název - ENPP1 (ektonukleotid pyrofosfát fosfodiesteráza) - a zjistili o něm, že blokuje změny vyvolavané inzulinem na inzulinových receptorech. Varianty tohoto genu mohou způsobit vznik obezity tím, že zvyšují inzulinovou rezistenci a způsobují tak nadbytečné ukládání tuku. Zároveň způsobuje vznik diabetu 2. typu.

Výsledky studie, do které byly zahrnuty tisíce lidí, ukázaly, že přítomnost tří negativních změn na šestém chromozomu byla spojena s padesátiprocentním zvýšením rizika morbidní obezity u dospělých, a dokonce téměř sedmdesátiprocentním zvýšením rizika obezity u dětí. Tento gen byl také spojen s přítomností běžné obezity  - ve 37 procentech případů.

Vědci uvedli, že tato studie potvrdila spojitost mezi genem na šestém chromozomu a výskytem obezity a diabetu 2. typu.

Z toho jsou jasné dvě věci:

1) někteří lidé skutečně mají sklon k tomu, že budou tloustnout více než jiní, kteří mnohdy jedí víc a méně se hýbou

2) není třeba rezignovat navzdory genům na pěkný vzhled, je však nutné smířit se s tím, že to bude stát více úsilí a odříkání si.

Reklama