Setkaly jste se už někdy s moly? To je asi hloupá otázka, s těmito protivnými malými motýly má nejspíš zkušenost skoro každý člověk. Je jich několik druhů a všichni jsou otravní. My si teď představíme potravinového mola neboli zavíječe moučného.

Ten žije především v kuchyních a v místech, kde se vyskytuje jídlo. Podle zkušenosti mých známých má nejradši mouku, strouhanku a krupičku, ale dá se najít i v rýži, čokoládě nebo v müsli. A když už ho doma objevíte, je hodně těžké se ho zbavit napořád. I když není to nemožné.

mol

Když máme doma moly, neznamená to, že jsme špindíry, které vůbec neuklízí. Moly si totiž můžeme přinést s moukou z obchodu, mohou přiletět oknem nebo v paneláku světlíkem či stoupačkou od sousedů. Nejhorší je, že samičky kladou vajíčka, z nich se stanou larvy, z těch se vylíhne další samička, ta naklade další, a tak pořád dokola... Důležité je tedy zlikvidovat všechny, což může zabrat dost času.

Housenky vyhladovte, motýly nalákejte

Larvy uhynou, když nebudou mít co jíst, dávejte tedy všechny potraviny do dobře uzavřených nádob, aby se k nim nedostaly. Musíte mít ale neprodyšně zavřené opravdu všechno včetně kakaa, pudinků nebo luštěnin. Bez milosti vyhoďte také to, co zavřené nebylo, protože v tom mohou přežívat vajíčka.

Kromě toho je potřeba přidat do domácnosti něco, co odpudí (vyhubí, nebo naopak naláká) jak motýlí samičky, aby dál nemohly snášet, tak samečky, aby se rozmnožovací cyklus zastavil. Takových lákadel můžeme po kuchyni rozmístit několik. Existuje hodně možností. Dobré je do spíže nebo skříněk s jídlem pověsit papírový proužek s lepem a vůní, na ten se motýlci chytnou. Nebo dát do skříněk přípravek, který motýlky odpuzuje, nebo dokonce usmrtí. K dostání jsou různé druhy i značky, které se dají koupit v drogerii, neměl by v nich ale být žádný insekticid, pokud máme v blízkosti jídlo.

A pokud nechcete chemii, můžete využít bylinky. Moli prý nemají rádi levanduli, bobkový list, sušený pelyněk, ocet. Moje babička používala nasušené listí z vlašského ořechu, které poházela po skříních v kuchyňské lince a vždy po dvou týdnech ho vyměňovala. A přidávala ještě zrnka kávy. Slyšela jsem, že podobně funguje i chmel.

A když tohle všechno nepomůže a moli se objevují dál? Pak je potřeba vše vyklidit, vyčistit a vydezinfikovat, v nejhorším případě pozvat deratizéra, který má s moly zkušenosti. Jestli ale žijete v paneláku, měli by totéž udělat vaši sousedé. Jinak se k vám nezvaná návštěva vrátí.

Máte nějaký osvědčený recept, jak zlikvidovat moly? Napište nám!

Reklama