cl1.jpg
Foto: Shutterstock

Pračka
Čistí nám oblečení, a tak nás mnohdy ani nenapadne, že si sama zaslouží vyčistit. Nepříjemné usazeniny vznikají hlavně v okolí těsnění, a tak je vhodné pračku jednou za čas zbavit nečistot, které mohou produkovat nepříjemný zápach. K tomu poslouží buď speciální přípravky, které se většinou nalijí do bubnu a následně se nechají projít pracím programem, nebo můžete vyzkoušet osvědčené duo ocet a jedlá soda. Jedlou sodu lze použít k čištění těsnění a ocet (cca 1 litr) nalít to bubnu a nechat pračku projít pracím cyklem na vysokou teplotu. Nezapomeňte ani na filtr, který se většinou nachází na přední straně pračky, vpravo dole.

Kliky, vypínače
Saháme na ně každý den několikrát, ale přesto je mnohdy zapomeneme očistit. Na klikách a vypínačích se hromadí velké množství bakterií a virů, proto je důležité je pravidelně otírat dezinfekčním prostředkem. Podobné je to i s nejrůznějšími čudlíky a vypínači na troubě či mikrovlnce.

Lustry a stínítka
Na lustrech a stínítkách lamp se může hromadit velké množství prachu, který dýcháte, aniž byste o tom věděli. Příště je tedy raději nevynechte. Vyplatí se tato místa otírat každý týden, protože prach se nezastaví před ničím. 

cl2.jpg
Foto: Shutterstock

Ovladač, hrací konzole, myš, klávesnice...
Tohle je podobný případ jako u klik a vypínačů. Televizní ovladač i hrací konzoli většinou bereme do ruky opakovaně během dne, také se u nich střídají jednotliví členové rodiny. Podobně je tomu i u myši či klávesnice. Nezapomínáte je pravidelně otírat od nečistot?

Hřebeny a štětce
Semeništěm bakterií a nečistot může být i hřeben na vlasy či kartáč. A nestačí z něj jen čas od času vytahat vlasy, prostor mezi štětinami je vhodné čistit také vodou s trochou šamponu na vlasy. Následně je osušte a nechte doschnout. Podobně můžete postupovat i se štětci na make-up. 

Filtry
Pravidelnou výměnu či čištění vyžadují také nejrůznější filtry v domácnosti. Jsou to například ty používané do digestoří nebo čističek vzduchu. V digestoři se ucpávají mastnotou a v čističkách vzduchu zase prachovými částicemi.

clu3.jpg
Foto: Shutterstock

Odpadkový koš
Pravidelné vynášení pytlů s odpadky nestačí. To, že je váš koš vystlaný plastovým pytlem, neznamená, že se na jeho stěnách nemnoží bakterie. Nejlepší bude, když vnitřek koše vystříkáte dezinfekčním prostředkem podle potřeby nebo alespoň jednou týdně. Jednou za měsíc ho potom vymyjte saponátem a horkou vodou.

Držák na kartáčky
Problematický může být také kelímek na kartáčky, zvlášť když se nedá snadno vylévat, protože ho tvoří jen dírky a jinak je uzavřený. Studie zdravotnické organizace NSF ovšem zjistila, že 64 % držáků zubních kartáčků obsahovalo plíseň a kvasinky ve srovnání s 27 % záchodových prkének. Takže i držák na kartáčky si zasluhuje vaši pozornost. 

Člověk většinou uklízí proto, aby měl doma čisto, pokud je pro vás ovšem taková motivace nedostačující, máme pro vás další. Studie zveřejněná v Business Wire přišla se zjištěním, že uklízení má uklidňující efekt a zvyšuje pocit štěstí. Výsledkem je lepší nálada a také hrdost na výsledek.

Zdroje: Simplifycreateinspire, The Spruce, Family Handy Man, Insider, NSF, Business Wire

Čtěte také: