Zdroj fotografie: Shutterstock

Radka, 27
Babička je a byla vždy trochu primadona. Od malička mi vysvětlovala, že nemám na nic sáhnout a raději dělat, že nic z mužských prací neumím. Do nich ale zapojovala třeba vysávání, které děda nesnáší. Ve svém prvním vztahu jsem praktikovala její školu. Na vysavač jsem nehodlala sáhnout, a i když jsem moc dobře věděla, jak přibít hřebík, čekala jsem až to udělá přítel. Jenže on se mohl ztrhat v práci, zatímco já jsem chodila jen do školy a občas jsem měla brigádu. Neustále jsme se kvůli tomu hádali, až jsem se s ním rozešla, protože jsem si myslela, že je neschopný idiot. Zpětně po několika letech vím, že jsem byla já tím idiotem a teď děláme s partnerem tak nějak přirozeně vše na půl.

Monika, 44
Bude to možná znít divně, ale matka ve mně vytvořila pocit, že musím být neustále submisivní. Ona totiž takovým způsobem vystupovala před mým tátou, přitom jsem věděla, že je naopak velmi silná žena. Vždyť se dokázala postarat o své tři bratry, když zemřel její otec. Vždy mi radila, že je lepší držet hubu a krok. A když už mi ztroskotal asi pátý vztah, tak jsem se rozhodla vyhledat pomoc psychologa. Ten mi řekl, že musím být průbojnější a nenechat partnera, aby mě zadupal do země. Od té doby na sobě pracuji vlastně až do teď.

Petra, 38
Nikdy se mi nelíbilo, jak si máma myslí, že ví o chlapech úplně všechno. Pravda je, že se s ní nikdy žádný nerozvedl, to jen ona s nimi. Ale spíš by se dalo mluvit o štěstí, protože její rady, které se mi dodnes snaží podstrčit, podle mě nikam nevedou. Tak třeba jedna z nich je, že žena by měla doma vždy chodit upravená. Úplně mě vytáčí, že by něco takového mělo být přenositelné na všechny páry. Já jsem se svým mužem už deset let, a když jsem se před ním zkoušela nakrucovat načesaná v saténovém župánku, tak se mi vysmál.

Katka, 32
Rodiče měli takový chladný vztah. Nikdy jsem je neviděla držet se za ruku, nikdy si nedali pusu a nikdy se ani neobjali. Když měla máma svátek nebo narozeniny, dávali si pusu tak, že to vypadalo, jako by se táta mámy štítil. Já jsem si potom myslela, že je to normální a přišlo mi trapné, když se páry držely za ruku a podobně. Stejně tak jsem nechtěla chodit za ruku se svou první vážnou známostí. Nejprve to toleroval a vlastně mu to přišlo zajímavé, ale nakonec se se mnou rozešel. Potom jsem se hodně zamilovala do někoho jiného, uvolnila se a nechala se vést.

Čtěte také:

Reklama