Nevíme, jakou omlazovací kúru má za sebou, ale chceme to také. Večerníček je už pětapadesát let malým dovádějícím klučinou, který baví další a další generace.

5e0dd3150709eimage.pngPrvní díl Večerníčku se na obrazovkách objevil 2. ledna 1965, jeho předchůdcem bylo Stříbrné zrcátko, tedy nedělní podvečerní pohádka. Pod hlavičkou Večerníčku se jako první vysílala pohádka Kluk a kometa, která byla na principu černého divadla. Zpočátku se také vysílalo jen jednou týdně v neděli. Postupně se frekvence vysílání zvyšovala a od roku 1973 šlo o každodenní pořad.

Znělka Večerníčku byla vůbec nejstarší českou televizní znělkou a patřila také k nejstarším v celé Evropě. Známé „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy pětiletý Michal Citavý. O vzhled postavičky se postaral výtvarník Radek Pilař. Večerníček je velmi úspěšným formátem i v zahraničí, kam se prodává. Dostal se například do Austrálie, Malajsie, Turecka, Japonska, Keni a do mnoha dalších zemí.

Večerníček je velebený právem, jde o nejoblíbenější a nejdéle vysílaný dětský pořad u nás. Je po něm pojmenovaná dokonce planeta celým jménem 33377 Večerníček.

V roce 2013 proběhla divácká anketa České televize, ve které se hlasovalo o nejoblíbenější Večerníčky. Na prvním místě byly Krkonošské pohádky, dále O Krtkovi, Bob a Bobek – Králící z klobouku, Pat a Mat, Maxipes Fík, Jája a Pája, Příběhy včelích medvídků, Pohádky z mechu a kapradí, Mach a Šebestová a na desátém místě byl Rákosníček a jeho rybník. Naopak na posledním padesátém vyhlášeném místě skončila Tři prasátka. A jaký večerníček máte nejradši vy?

Foto: Profimedia

Reklama