O večerních šatech jsem toho v poslední době napsala poměrně dost. Fotografie jsem čerpala především ze zahraničních přehlídek a společenských akcí slavných hvězd. To znamená, že pro vás z trochu vzdálených a nedostupných zdrojů. Dnes máte možnost „osahat" si modely přední české návrhářky a jako bonus si přečíst pár jejích rad.

Vsaďte na svůdně ženský styl," radí návrhářka Hana Havelková

 

Podle Hany Havelkové, jejíž specialitou jsou právě společenské šaty a plesové róby, se v dámském společenském oblečení promítají letos hned tři převažující trendy.  

 

„Linie večerních šatů jsou letos opět naplno ve znamení ženskosti,“ říká Hana Havelková. „Největší vliv na návrhy večerních rób mají momentálně empír, glamour a 70.-80. léta minulého století. Právě modely inspirované těmito epochami a styly se objevily na světových přehlídkových molech, kde se předváděly kolekce pro tuto zimní sezónu,“ říká Havelková.

 

Empír, doba vlády Napoleona a Josefiny, přináší podle Hany Havelkové do večerních rób půvabný styl noblesně dlouhých šatů s hlubokými výstřihy, linii pasu vytaženou až pod prsa – kde se tak často otevírá prostor pro zajímavou korálkovou výšivku či aplikaci – a sukní splývající v dlouhých, měkkých záhybech.

 

Trvalkou pro společenské róby je styl glamour, který nás okouzluje už od 30. let minulého století, kdy vykrystalizoval v plné nádheře. „Štíhlá linie šatů nechává maximálně vyniknout křivkám ženského těla,“ říká Hana Havelková. Rafinované živůtkové díly doplňuje sukně, která je buď úzká, s vysokým svůdným rozparkem, nebo je od kolen či boků rafinovaně rozšířená. „Silueta večerních rób v tomto stylu je nesmírně elegantní a k ženským půvabům velmi vděčná,“ dodává Hana Havelková.

 

Odvážnější nositelky mohou letos směle sáhnout po oblečení ve stylu rockových hvězd z období 70. a 80. let minulého století, kdy na jevišti zářil David Bowie a do kina se hrnuly davy na film Horečka sobotní noci. Supersexy střihy přitahují pozornost, které ještě podporují výstřední metalické materiály – lurex, lamé a flitry. Tvary topů často připomínají střihy plavek, které charakterizuje zavazování za krkem, zavinování a detaily z různě protahovaných pruhů kovovými kruhy.

 

„Barevná škála večerních šatů pro současnou plesovou sezonu je noblesní a velkolepá – černá, bílá, stříbrná, bleděmodrá a šedá,“ dodává Hana Havelková. „Uplatňují se i odstíny béžové, zlaté, bronzové a hnědé. Z jasných barev vedou různé odstíny fialové, kobaltová modř, červená a cyklámen.“

 

Podobně pestrá je i přehlídka materiálů – používají se šifony všech kvalit, krajky, korálkové výšivky, samety, tafty, brokáty a luxusní úplety. „Střihové řešení si často pohrává se symetrií a asymetrií,“ charakterizuje současné trendy Havelková. „Štíhlou siluetu, která nesluší každé ženě, můžeme nahradit buď střihy do A nebo střihy, kde objemný volný vršek šatů - inspirovaný 80. lety - vyvažuje štíhle tvarovaná sukně,“ radí návrhářka. „Velmi aktuální jsou i balonové sukně v různých variantách a podobách.“

 

Pokud jde o doplňky, dobře se uplatní šála, boa či bolerko. „Právě tyto kousky jsou posledních pár sezon na výsluní popularity a návrháři s nimi často pracují jako s nedílnou součástí modelu,“ říká návrhářka, podle níž jsou vyloženým hitem kabelky typu „psaníčko“, které se hodí i pro běžné nošení.

 

Podle Hany Havelkové ovšem i u večerního oblečení nejvíc záleží na celkovém dojmu: v souladu s večerní róbou by totiž mělo být i to, jak na ples či společenskou akci přijdeme celkově upravení. „Ve snaze vypadat co nejlépe to ženy často přeženou s večerním make-upem, takže vypadají o pár let starší,“ říká návrhářka, která má výhrady i ke složitým vlasovým kreacím, nekorespondujícím ani s nositelkou, ani se současnou dobou.

 

Pokud jde o muže, pro jejich oblečení platí celkem jednoduché pravidlo. „Muž by měl být ustrojen tak, aby byl v souladu s oblečením ženy,“ říká Hana Havelková, „cílem je vytvořit harmonický pár. Smoking či tmavý oblek lze doplnit vhodnou kravatou nebo motýlkem, decentně a přitom velmi elegantně vypadá i šerpa nebo vesta v barvě večerních šatů ženy, kterou pán doprovází.“

 

A její tip na elegantní společenské oblečení, které odolá módním proměnám? „Mám velmi ráda dvoudílné večerní komplety. Oblíbila jsem si především zavinovací blůzy a tuniky, které podle závažnosti a společenského významu akce doplňuji buď úzkou dlouhou sukní anebo společenskými kalhotami. Nejlepší je, když i společenský oděv nechává prostor pro kombinace a změnu,“ radí Hana Havelková.

 

 
Tisková zpráva


Jak se vám líbí šaty Hany Havelkové?
Které byste měla ráda ve svém šatníku?

 

 

 

 

Reklama