To, že při snižování váhy je nutné omezit příjem potravy a dávat si pozor na to, co jíme, je známá věc.
Jak je to ale se stále ještě poměrně zažitým doporučením, které bylo propagováno v dřívějších letech – požít poslední jídlo kolem 17. hodiny? Zeptala jsem se PhDr. Ivy Málkové ze společnosti STOB.

Jak to tedy vlastně je? Jíst po 17. hodině, či nikoli?

„Dříve bylo opravdu doporučováno zříct se jídla po páté hodině večerní. V dnešní době je již ale tento názor překonán. Záleží na tom, kdy jde člověk spát. Každý má jiný životní rytmus, a pokud někdo chodí spát třeba až kolem půlnoci, není pro něj tak dlouhé hladovění vhodné."

Kolik hodin před ulehnutím do postele by tedy člověk měl jíst naposledy?

"V zásadě platí, že by měly být dostačující 4 hodiny před. Neměli bychom do postele uléhat ani přejedení, ale ani hladoví. Jak objemná by tato večeře měla být? Člověk, redukující váhu by měl sníst během dne přibližně 4–6 000 Kj rozložených do několika denních dávek. Večeře by měla obsahovat asi 25 % z celkového množství jídla."

Pokud někdo dostane během té doby, kdy by již správně jíst neměl, hlad, čím je dobré ho zahnat, aby si nenarušil nastartovanou redukci váhy?

"Zde je potřeba rozlišit, co je hlad a co je pouhá chuť. Spousta lidí má večery spojené s usednutím k televizi a uďobáváním všelijakých pochutin. To by se měl každý, kdo chce snížit hmotnost, odnaučit. Jestliže je ale chuť nepřekonatelná, je dobré vyřešit to například uzobáváním nakrájené zeleniny. Pokud ale člověk pociťuje opravdový hlad, měl by tělu dodat trochu bílkovin. Například v podobě sýra nebo jogurtu."  

      
Reklama