Jestliže ráda pozorujete noční oblohu, následujících pár nocí byste si rozhodně neměla nechat ujít. Naše planeta se totiž neodmyslitelně blíží k roji Perseid a díky tomu vám letní nebe jako každý rok touto dobou nabídne strhující podívanou.

Již od začátku měsíce můžete pozorovat několik málo těchto úkazů, ale až nyní se dostává planeta Země do nejhustší části proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Maxima dosáhne meteorický rej v zítra kolem poledne. My samozřejmě nebudeme moci úkazy během dne pozorovat, ale budou viditelné během nocí ode dneška do čtvrtka tohoto týdne.

Některá tato vesmírná tělesa se strefí přímo do Země a při průletu atmosférou se rychle ohřejí a vzápětí vypaří. My pak zahlédneme úžasný světelný doprovod zániku tělesa. Objeví se sloupec plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného kosmického prachu. Perseidy, jak se tyto „padající hvězdy“ nazývají, získaly své pojmenování proto, že vylétají jakoby ze souhvězdí Persea, zhruba z téhož místa oblohy. Lidově se jim říká též slzy svatého Vavřince.

Pro úplnost dodávám, že souhvězdí Persea se nachází v severní části oblohy. Podmínky k pozorování však nebudou úplně ideální, protože bude rušit svit dorůstajícího Měsíce, ovšem pokud vydržíte déle, mohla by vám noční obloha po půlnoci nabídnout opravdové představení. Znepříjemnit večer by mohla také oblačnost.

Budete se dívat? Pozorujete občas noční oblohu?

Reklama