64143beea4398obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rodič odcházející až poté, co dítě hluboce spí
Spánková psycholožka Lynelle Schneeberg ve svém článku pro Psychology Today uvádí, že jednou z chyb, které se můžete u dětí dopouštět a komplikovat jim tím spánek, je, že s nimi zůstáváte v pokoji, dokud hluboce nespí. Děti se totiž v průběhu noci obvykle budí, a když vás vedle sebe nevidí, nemusí se jim podařit hned znovu usnout, ale volají vás do svého pokoje, abyste s nimi byli, dokud znovu nezaberou.

Čas před obrazovkou
Ať už jde o mobilní telefon, počítač nebo televizi, děti by s těmito přístroji neměly trávit čas před spaním. Modré světlo, které vyzařují, totiž blokuje produkci hormonu melatoninu, který navozuje ospalost. Varuje před tím například organizace Sleep Foundation.

Absence rituálů
Usínání miminek ale i starších dětí usnadní, pokud mají před spaním zavedenou rutinu a rituály. Může to být například koupání, mazání uklidňujícím olejíčkem, čtení pohádky apod. To, jakou rutinu si vytvoříte, je ovšem jen na vás. Spíše by ovšem mělo jít o zklidňující aktivity. Je ale možné, že třeba zrovna vaše dítě se před spaním potřebuje vyřádit a unavit při pořádné polštářové bitvě.

Stíny
Zvláště u dětí, které se v noci samy bojí nebo jsou náchylné k nočním můrám, je potřeba zkontrolovat, zda v pokoji nejsou po zhasnutí hrůzu nahánějící stíny. Pokud se dítě bojí imaginární příšery, můžete předstírat, že jste pokoj vystříkali sprejem, který je odpuzuje.

Neoddělené zóny
Problém může být také to, pokud dítě nemá oddělené zóny na hraní a usínání a přes den si například hraje v posteli apod. Je vhodné, aby postel asociovala spánek. Mělo by jít o klidné a útulné místo, kde se bude dítě cítit dobře třeba po boku oblíbeného plyšáka.

Suchý vzduch
V místnosti, kde je přesušený vzduch, se nejen obtížně dýchá, ale také obtížně spí. Zkontrolujte stav vzduchu v pokoji vašeho potomka a pokud je to potřeba, pořiďte zvlhčovat. Hodí se také čistička vzduchu.

64143c6631a19obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ještě jedna pohádka…
Děti mohou mít tendenci si uměle prodlužovat večerku nejrůznějšími požadavky – kupříkladu tím, že chtějí ještě jednu pohádku. Držet se rutiny je ovšem z dlouhodobého hlediska výhodnější pro délku jejich spánku i pro rodiče, kteří si také zaslouží nějaký čas pro sebe.

Nedostatek odpočinku během dne
Dětem se může také obtížně usínat, pokud nemají během dne dostatek odpočinku. Takový odpolední spánek mnohdy potřebují ještě pětileté děti.  

Příliš mnoho cukru
Kontrole byste měli podrobit také jídelníček vašeho potomka. Dost možná mu v usínání brání skutečnost, že v odpoledních a večerních hodinách konzumuje sladkosti.

Zdroje: Psychology Today, Sleep Foundation, Webmd, Very Well Family, Moms

Čtěte také: