Na noční obloze dnes uvidíte parádní ohňostroj! Po celých čtyřiadvacet hodin budou Zemi míjet Geminidy – pravidelné předvánoční meteority.

Během jediné hodiny můžeme vidět padat dokonce až 120 „vlasatic“. A tak, pokud si něco moc přejeme, máme jedinečnou možnost! I když se Země s meteorickým rojem míjí celých dvacet čtyři hodin, nejlepší čas na hvězdnou show nastane dnes večer od půl deváté, až po západu Měsíce. Padající hvězdy můžeme pozorovat až do páté hodiny ranní.

Název meteoritů je odvozený od souhvězdí Blíženců (Gemini). Předpověď říká, že roj začneme míjet patnáct minut před osmnáctou hodinou. Podívané ale bude zpočátku bránit svit Měsíce. Kometky proletí atmosférou relativně pomalu, rychlostí 35 kilometrů za sekundu. Ty nejjasnější pak za sebou nechávají stopu, která se rozplývá osm vteřin. A kde je na obloze hledat? Natočte se pohledem na jihovýchod...

Oželíte dnes večer nabitý program v televizi? Najdete si čas a s pohledem na hvězdnou oblohu budete aspoň chvíli rozjímat a bilancovat? Tak si všichni společně přejme, aby se nám ten kvapem se blížící nový rok alespoň o trochu víc vydařil!

Reklama