Říká se, že ve víně je pravda a také to, že alkohol je metla lidstva. Dát si čas od času skleničku není pro mnoho lidí nic neobvyklého. Ale jak to je, když si ji neodpustíte ani jeden den? Kateřina je přesně tou osobou.

„Jsem úplně normální ženská. Místo rodiny jsem ale svůj život zasvětila práci, kterou miluji, přátelům, kteří jsou mi pořád na blízku, kultuře, kvalitní literatuře a dobrému jídlu. Nestěžuji si a jsem spokojená s tím, jak se věci mají,“ začíná své vyprávění Kateřina (55).

drink

„Nedávno mě ale jedna známá překvapila s dotazem, zdali to nepřeháním s alkoholem. Není totiž den, kdy bych si nedala alespoň jednu sklenku dobrého kvalitního vína. Ale říkám si, co na tom? Po práci se potřebuji uvolnit, zrelaxovat a čas od času si zlepšit náladu po náročném dni. A ano, občas, třeba když máme nějakou oslavu, neskončím u jedné sklenky, ráda si dám třeba i dobrý rum nebo gin. To je ale výjimečné.“

„Nemám to tak, že by se mi klepaly ruce při představě, že se nenapiju. Pití vína považuji za takový můj malý osobní rituál. K večeři nebo k obědu, když je hezky při sezení na terase v kombinaci s doutníkem, u hezkého filmu nebo knihy...“ říká Kateřina. „Chápu, že na některé lidi můžu působit jako alkoholička, ale já sama se za ni nepovažuji. Je to můj život a ten mám pod kontrolou.“

Názor odborníka:

„Je třeba vědět, že neexistuje žádná přímá úměra, kdy a jak do stavu alkoholismu „spadnout“. Na každého totiž alkohol působí úplně jinak. Záleží na tom, jestli jste žena nebo muž, kolik let vám je, jaká je vaše váha nebo v jaké jste fyzické a psychické kondici, záleží také na dědičných dispozicích. Není nic jako „bezpečná dávka“ alkoholu, podobně jako u cigaret. Pořád se jedná o látku, která na naše tělo působí a zdraví ovlivňuje. A ani v tomto případě to není jednoznačné a je těžké to posoudit. Víno v takovém množství si dává poměrně dost lidí. U žen je v normě dát si 2 dcl vína denně a pak už záleží na tom, zda jim to takhle stačí nebo jestli si tu dávku navýší. Jsou jedinci, u nichž se závislost rozvíjí jednodušeji, a i tak malé množství může vést k potížím. Z pravidelného užívání potencionálně návykové látky samozřejmě závislost vzniknout může,“ říká MUDr. Kateřina Taušová. 

Mohlo by vás zajímat:

Reklama