Král otrávil šlechtu


Přemysl Otakar II. byl přezdíván král železný a zlatý a vládl v Čechách mezi lety 1253–1278. Za jeho vlády získaly naše země prestiž, a to zřejmě i proto, že se rozhodl neposlouchat zhýralou šlechtu, která toužila mít podíl na moci. Velice dbal na vizuální přednosti měst, které se snažil zvelebovat. Pevně se držel pravidla, které se dokonce objevilo v jedné z dochovaných listin: Království našeho sláva, kteréž žádosti jsme, nejvíce z okrasy a ozdoby měst roste. Při zakládaní měst také musel získat statky zpět od šlechty, což nebylo zcela jednoduché, protože šlechta nesla omezování dosavadních výsad a pevnou královskou ruku velmi těžce. Nakonec se mu to však podařilo a v letech 1222–1226 bylo i Znojmo povýšeno na Královské město.

Nedobytné město

Mezi velkou a menší hradbou se nacházel vodní příkop a hliněný val a do města se lidé mohli dostat čtyřmi branami. Dnes ve Znojmě můžeme vidět už jen část hradeb, ale oproti ostatním městům, kde se hradební opevnění též zachovalo, rozhodně není zanedbatelná. Nejhezčí část hradeb je ta, kde se nachází takzvaná Psí věž se zachovaným původním zubořezem. Psí se nazývá s největší pravděpodobností proto, že se v ní nacházel dvorní psinec. Dále jsou pozůstatky hradeb vidět v parku na ulici Na Valech – Tlustá věž. Další část hradebního pásu najdeme v Husových sadech a menší části i jinde. Když projdete celé město stejně jako my, určitě si dokážete udělat komplexní představu. Pokud ne, poslouží vám model původního města, který se nachází v jedné z věží v parku za věznicí a průvodce zde má připravenou i krátkou vizualizaci středověkého života ve Znojmě.

Náchylný skvost

Zastavit se doporučujeme také u Rotundy svaté Kateřiny. Uvnitř skrývá nástěnné románské malby z roku 1134. Výjimečné umění, na které se jezdí dívat odborníci z celého světa, však můžeme vidět jen v určitých podmínkách. Aby se malby neponičily, je k otevření rotundy zapotřebí určitý stupeň vlhkosti, který nelze předem stoprocentně určit. Návštěva tedy podléhá náhodě!

Foto: Karolína Waberová

Čtěte také:

Reklama