Vinaři všech zemí, spojte se! Ano, to by bylo to pravé heslo, zajišťující celosvětový mír (tedy může-li nějaké heslo mír zajistit). Víno je dar od boha starý tisíce let a každý k němu máme nějaký vztah. Pojďme si o něm dnes povídat, téma je to širší než široké.

Vinné historky. Ó, těch by bylo. Jsou veselé, úsměvné, poučné, posmutnělé, ale každý z nás musí mít alespoň jednu. Vím, že to tak je. Že třeba vy víno nepijete? No dobrá, tak mi řekněte, proč tomu tak je? Musí být důvod, proč nepít víno. To jste kdysi vypili něco tak hrozného, že vám to víno zprotivilo navždy? Nebo ho jednou bylo prostě moc? No povídejte!

O vínu jsou ale celé encyklopedie a jen u nás v republice jsou celé desítky vinařství a každý z nás má určitě nějaké to svoje oblíbené. Je jasné, že i zde jde oblíbenost v různých úrovních. Ti nejméně nároční mají jednu jedinou preferenci: bílé, anebo červené. To je taxonomie, kterou až v posledních letech narušuje i k nám pronikající rosé. Něco mezi. Tak co teď s tím?

Ale pokračujme. Víno má přece odrůdy, a pokud investujete do vína více než 40 Kč, jsem si jist, že jste na ně už narazili. Pak je důležité zjistit, co nám chutná, já se specializuji na vína bílá a z nich mám nejradši ryzlinky. A to už je ta specifikace. Ryzlinky jsou vína nejsušší, nejsou tak aromatická jako vína muškátová, je to, jak se tak říká, pití pro chlapy. Jaká vína máte rádi vy? Něco s ovocnější vůní jako například dnes tolik populární chardonnay? A jak jste se se svou oblíbenou odrůdou seznámili? Máte na to nějaké zvláštní vzpomínky? Bylo to při jedinečné příležitosti?

Pochopitelně můžeme pokračovat ještě dál. Můžeme preferovat nějakou oblast, ze které máme vína nejraději. Nebo přímo jednoho výrobce z dané oblasti. A nebo naopak někoho nemít rád. Já třeba tvrdím, že tolik populární Templářské sklepy sice mají skvěle zvládnutý marketing, ale jinak jde z 90% o vína zcela podřadná a nedobrá.

Naopak mám rád spoustu malých vinařství, o kterých většina lidí ani neslyšela. Ale je pravda, že víno je můj koníček. Dokonce, když jdu na ochutnávku, stane se mi, že odcházím střízlivý, protože jedině tak si mohu zachovat čistý jazyk na chuť všeho, co mě skutečně u vína zajímá.

Zkrátka a dobře, pojďme si dnes povídat o vínech!

Pijete víno? Jaké máte rádi?
Upřednostňujete domácí nebo zahraniční?
Kolik jste ochotni zaplatit za jednu láhev?
Byli jste někdy na degustaci? Jaké to bylo?
Jak často víno pijete?
Máte s vínem spojeny nějaké vzpomínky?
Chcete nám nějaké víno či výrobce doporučit?
Napište mi o tom všem na adresu
redakce@zena-in.cz
Nejzajímavější příspěvek pochopitelně ocením

Reklama